Петокласници от осем училища участват в Детско полицейско управление

Включват се 164 ученици

В новото двегодишно издание на превантивната кампания “Детско полицейско управление”, заедно с връстниците си от цялата страна, се включват и 164 ученици от пети класове на 8 учебни заведения в Пловдив и региона.
Вчера официален старт на инициативата бе даден в две училища в областния град – ОУ “Стоян Михайловски” и ОУ “Гео Милев”. По време на тържествената церемония учениците положиха и своята клетва: „Аз, доброволецът в Детското полицейско управление, осъзнавам своето задължение и отговорност да помагам на полицията за по-добър ред  и сигурност в страната ни, за да постигнем  заедно един нов свят и спокойствие. Обещавам: Да уважавам и защитавам хората;  Да познавам и спазвам законите и да не се примирявам  с нарушенията; Да се грижа за своята безопасност и за тази на другите; Да нося отговорност за своите постъпки;  Да развивам  уменията си да овладявам гнева и страха, да бъда вежлив и добронамерен;  Да познавам  своите права и задължения;  Да отстоявам  правата си, без  да засягам  правата на другите;  Да не отминавам зов за помощ и винаги да бъда готов  да помагам  на хора в беда; Да допринасям за приятелството и партньорството в детския полицейски екип; Да вярвам в себе си и никога да не се предавам.“
От ангажираните в обучителния процес полицейски служители на Първо и Четвърто районни управления малките доброволци получиха светлоотразителни жилетки – символ на “Детско полицейско управление”.

Децата от ОУ “Стоян Михайловски” имаха възможност да разгледат отблизо и да се качат в полицейски автомобил и мотоциклети, ползвани от пътни полицаи и групата за бързо реагиране “Сигма”. Особен интерес сред всички предизвика демонстрацията на полицейските служебни кучета и техните водачи. 

Програмата „Детско полицейско управление” (ДПУ) се реализира от 2016 г. от служители на МВР от структурите на „Криминална полиция”, „Охранителна полиция”, „Пътна полиция“ и психолози от психологичните лаборатории на МВР, експерти от Българския Червен кръст, Българския младежки Червен кръст, Българския туристически съюз и духовни лица в съответните населени места. За изпълнение на програмата беше сключено споразумение между четири  министерства -  на вътрешните работи, на образованието и науката, на младежта и спорта и на правосъдието, Българската православна църква, Български червен кръст, Български туристически съюз и Национално сдружение на общините в Република България.

През първия двугодишен курс на обучение по програмата участие взеха 4534 деца от цялата страна.
Темите са подготвени и се представят съобразно възрастовите особености на децата, както и с регионалните специфика, традиции и култура, в следните основни направления: Запознаване на участниците с курса и дейността на полицията; Оказване на първа долекарска помощ, Детска полицейска лична защита, Здраве, етика и право Безопасност на движението по пътищата, Социални умения. Програмата е мобилна и отворена за нови идеи и допълнения, а формата на обучението е извънкласна.  Заниманията се провеждат по предварително изготвен и утвърден от началника на съответното РУ на МВР и директора на училището график в рамките на един астрономически час веднъж седмично, считано от първи октомври до първи юни на съответната учебна година.
Заложените цели са свързани с:  ранна превенция на подрастващите;  утвърждаване на ценностно отношение към законите в  страната;  създаване на навици за безопасно поведение и вземане на адекватни решения в определени ситуации;  изграждане на гражданска позиция и развитие на гражданска компетентност;  стимулиране на прилежност и инициативност;  повишаване доверието към полицията.

Принципите за участие в ДПУ са:  доброволност;  активност на участниците; съзнателност (превръщане на знанията в убеждения и умение самостоятелно да се използват знанията на практика);  нагледност;  системност;  дисциплинираност;  работа в екип; отговорност за собствените действия; зачитане на човешкото достойнство.