Избрани Новини
Стоичков пред Европарламента: Българите не сме втора ръка хора
"Свободата на движение е свобода, в която силно вярвам и благодарение на която успях да постигна своите мечти", каза Камата.
Пловдивчанинът Христо Стоичков отправи звучен апел към 10 страни от ЕС, които все още прилагат ограничения за назначаването на българи и румънци на работа - да ги отменят.
"Ако не сме заедно, ЕС след няколко години ще се разпадне. Не можем да бъдем делени на българи, румънци, испанци, французи, холандци. ", емоционално заяви Стоичков.
Същият призив към ЕС отправи и румънската оперна звезда Костел Бусуйок. Десет от общо 27 държави в ЕС още прилагат ограничения върху назначаването на български и румънски работници, които трябва да отпаднат в началото на 2014 г. В края на тази година отпада първият петгодишен период на ограниченията и десетте правителства трябва да уведомят Еврокомисията дали възнамеряват да ги удължат с още две години.
Бусуйок и Стоичков говориха в Европейския парламент на изслушване по темата, организирано от евродепутатките от Европейската народна партия (ЕНП) Илиана Иванова и Елена Бъсеску.
"Свободата на движение е свобода, в която силно вярвам и благодарение на която успях да постигна своите мечти", каза Стоичков. "Аз съм отличен пример за това, което постигнах въпреки националността си... Може ли някой да ми обясни термина "ограничена свобода"? Свободата или е пълна, или не е свобода", допълни той.
Бусуйок е чистил жп вагони в Румъния и е строил къщи в Испания, преди да спечели телевизионен конкурс за таланти в Испания и да стигне до статута на "румънски Павароти" на европейските сцени. Той каза, че отварянето на трудовите пазари за българи и румънци дава шанс на страните от ЕС "да открият друг (Хосе) Карерас, друг (Пласидо) Доминго", припомняйки за световноизвестните испански тенори.
Държавите, които още поддържат ограниченията са: Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Малта, Франция и Холандия. Заради повишената от кризата безработица гражданите им са чувствителни към приемането на чужди работници.
В същото време редица сектори на икономиките им, като например земеделието, строителството, социалните грижи, страдат от недостиг на работна сила.
"Не можете да се борите с безработицата, като ограничавате мобилността", каза германският евродепутат от ЕНП Отмар Карас. "Никой не трябва да страда от дискриминация заради неговата националност."
"Лош признак е, когато кажат (за българин или румънец - б.а.) "втора или трета ръка", каза още Христо Стоичковна изслушването в Европейския парламент. И продължи: "Аз отидох в Испания още 1990 година от далечна България. Спечелих "Златна топка" и показах, че мога. Спечелих и "Златна обувка", станах и голмайстор на националното първенство.
Никога не съм се чувствал втора ръка. 120 000 души ги изправях на крака. Аз се гордея, че произлизам от България, живея в Каталуня, но в Испания всички ме наричат "ел булгаро", не "ел каталан". Показваме, че не сме втора ръка, а сме много повече над първа.
Затова моят апел към тях е да преразгледат тези ситуации, защото не можем да делим само спорта. Не може той да дойде в нашата страна, аз да му дам работа, после той закрива фирмата, а нашите работници остават на улицата.
Ако правилата са правилни, трябва всички да сме равни. Не можем да бъдем делени на българи, румънци, испанци, французи, холандци. Трябва всички да бъдем заедно. Ако не сме заедно, то Европейският съюз след няколко години ще се разпадне."
"Свободното движение на хора и на работници е най-голямата ценност на демокрацията и на устоите на Европейския съюз. Европа е силна, когато е единна", заяви Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика.
Топ Новини