Археолози откриха антична пещ в Созопол, канят френски екипи на разкопките

Архив Бургас

23-03-2012, 17:02

Снимка:

sozopol.bg

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Уникалното за българските земи съоръжение специалистите датират към втората половина на 5 век пр. Хр. То се намира се на 2 м. дълбочина близо до района на централния плаж на града и впечатлява със запазените си форми и размер. Най-вероятно Аполония също е била център на грънчарството, подобно на Истрия и Керч, предлолагат археолозите.

Френски екипи, които да се занимаят с детайлно проучване на най-новите находки в Созопол, са поканени през лятото.

Тази информация издадоха от археологическия музей в Бургас. Оттам си партнират успешно с френските си колеги, с които работят по съвместни проекти, затова и поканата най-вероятно ще бъде приета, коментираха още от музея.

В началото на тази година стана ясно, че Сопозол е града с най-много археологически обекти, които ще бъдат финансирани от държавата. Успоредно с това по 140 хил. лева ще получат археолозите за дейности, свързани с експонирането на крепостните стени на Созопол и още четири манастира.

Френските експерти ще пристигнат в морския град по повод последната намерена в Созопол находка на уникална антична пещ  за изпичане на керамични съдове. Древното  съоръжение е с диаметър над 3 метра. То е открито зад южната крепостна стена на метри от средновековния некропол, близо до църквата “Св. Св Кирил и Методий”.

Местните археолози са категорични, че пещта е уникална за българските земи и я датират към втората половина на 5 век пр. Хр. Намира се на 2 м. дълбочина близо до района на централния плаж на града.

Античната пещ е впечатлила специалистите със запазените си форми и размер. Най-вероятно Аполония също е била център на грънчарството, подобно на Истрия и Керч, предлолагат археолозите.

През март  разкопките около древната порта, крепостната стена и манастрира “Св. Николай Чудотворец” пред входа на стария Созопол бяха подновени от екип, ръководен от доц. Цоня Дражева.

Целта е до края на юни  дейностите по консервирането да завършат и на туристите да бъде представен един нов обект от културно-историческия маршрут на морския град.

700 хил. лева ще даде държавата, за да може града да посрещне летния сезон и многобройните си гости с достъпни археологически обекти.