Най-важното сега е цената на тока да не скача, заяви Стойнев

Общество

10-06-2013, 09:36

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Още по Темата:

Купуваме по-скъп ток от този, който изнасяме

Българската енергия не е конкурентна, сектора е в срив, каза министърът на икономиката и енергетиката

Основната цел на управлението е в близките месеци да не се увеличи цената на тока. Тази теза разви пред bTV министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

Той за пореден път изтъкна, че сектор енергетика е в срив, а системата е изцяло дебалансирана. Според него цената на тока зависи най-вече от ДКЕВР.

"Това, което зависи от МИЕ е да създадем условията така, че да не се увеличава цената. За съжаление в нашата страна държавата е подписала дългосрочни договори с производителите на електрическа енергия, тези договори са против обществения интерес. Ток на две тарифи е възможно да има, но зависи от народните представители, законопроектът е в НС. Трябва да се търси начин да се подпомогнат именно крайно нуждаещите се. Приблизително над 60% от българските граждани са енергийно бедни, те нямат възможност да си платят сметките, това е недопустимо за една държава-членка на ЕС", категоричен бе Стойнев.

Той допълни, че промените в закона за енергетиката са в НС, за Стойнев лично е важно най-вече секторът енергетика да работи.

"А той не работи в момента, защото от една година има допълнителни такси върху такса износ, които правят така, че българската енергия не е конкурентна. България се ползва като транзитна държава, през която преминава ток за друга държава. Държавата не получава никакви проходи в момента", потвърди Стойнев.

За 1 година сме загубили 1,5 млрд. лева и спешно трябва да се махне тази такса, за да можем да изнасяме ток.
"Това зависи най-вече от ДКЕВР и ако трябват допълнителни законодателни промени, ние ще ги приемем. Ако отново на енергетиката й се позволи да изнасяме, това значи, че за миньорите в мините ще има работа, ще натоварим и мощностите", каза Стойнев.

За него проблемът е как да се помогне на българското общество.

"Държавата не трябва едностранно да прекратява тези договори, а да седне на масата с всички тези производители и да се разберем. Или всички правим компромис, или системата се срива и всички губим. Системата да се срине, това значи, че почти всички производства няма да имат възможност както да произвеждат, така и да продават ток, което значи, че те отиват на пълна загуба. Все още има държавни предприятия, които произвеждат на ниска цена, но тук има чуждестранни инвеститори, държавата не може едностранно да развали договорите", повтори отново министърът.

"Не е въпросът колко увеличение искаш, а дали българският народ може да го понесе. Видяхме, че не може, затова трябва да се разберем с производителите за това крайната цена за потребителя да бъде поносима. Този, който е подписал договорите от страна на българската държава е предал обществените интереси. За мен като министър важно е да решавам проблемите на хората", каза още Драгомир Стойнев, но отказа да назове виновниците за подписването на тези договори.

За подадения иск срещу НЕК на "Атомстройекспорт", енергийният ни министър заяви, че искът по АЕЦ "Белене" е 872 млн. евро и е внесен в Арбитражния съд в Женева.

"Това не е рекет, това е взаимоотношение между две дружества – НЕК и "Атомстройекспорт". В следващите месеци ще внесем контраиск. Съдът е мястото, където ще се решат проблемите. Ние ще оспорваме тази цена, от НЕК ще предоставят в иска това, което "Атомстройекспорт" дължи на българската държава. Това не е рекет. Руската страна от дълго време предупреждаваше, че има риск, тъй като бившето управление подписа няколко анекса, които задълбочиха работата по проекта АЕЦ "Белене". Изведнъж се каза - спираме проекта и руската страна внесе иск. Наета е добра адвокатска кантора, тя е наета от предишното управление, каза още Стойнев.

За "Белене" той подчерта, че няма политическо решение за рестартиране на проекта АЕЦ "Белене". В момента единствено НС може да вземе такова решение.

"Не сме преговаряли за този проект, нито имаме финансовата възможност да го строим. На този етап проектът няма развитие, подчерта Стойнев. Имаше един успешен референдум, за съжаление НС взе решение проектът да бъде замразен. Необходимо е да се направи актуализация на икономическата и финансовата характеристика на проекта и едва тогава да се мисли. Няма и чуждестранен инвеститор, а проектът трябва да бъде отново актуализиран и едва тогава може да се вземе решение, заяви енергийният министър.