Цветанов: Блокираха дейността на структурите, борещи се с тежката организирана престъпност

Това се дължи на пропиления ресурс на служителите от ГДБОП при сливането й с ДАНС

В последната година и половина тотално бе блокирана дейността на структурите, борещи се с тежката организирана престъпност. Това заяви председателят на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов на въпрос относно показните разстрели в последно време, съобщиха от пресцентъра на партията.

Според него блокирането на дейността на структурите се дължи особено много на пропиления ресурс на служителите от ГДБОП при сливането й с ДАНС. „Това бяха около 1000 служители, в които държавата е инвестирала ресурс в обучението и екипната им работа, но от тях в агенцията преминаха около 150-160 човека. Скъсана беше връзката между полиция и ГД „БОП“, подчерта Цветанов.

Цветан Цветанов поясни, че промените в Закона за МВР са минали на първо четене и предстои второто им разглеждане, където е заложено връщане на балансиращата роля на президента, на висшите професионални фигури в МВР - председателя на ДАНС, възстановяване на ГД БОП в естествената й среда - МВР. „Целта е да може да се противодейства по-ефективно на тежката организирана престъпност и на битовата престъпност. Обединяваме ГД „Охранителна полиция“ с ГД „Криминална полиция“ и заставаме с много ясната позиция, че трябва да има една структура - ГД „Национална полиция“. Дирекция „Миграция“ ще бъде извадена от структурата на ГД „Гранична полиция“, защото това се отчита като голяма грешка“, обясни той.

Цветанов припомни пред какви предизвикателства бе изправена страната ни при неговото встъпване като министър на вътрешните работи в предишния мандат на ГЕРБ – отвличанията и въоръжените грабежи, и начина, по който са били неутрализирани престъпните групи. Според него в момента трябва да се работи много активно за нов НК, но с акцент и към мерките за борба срещу тероризма. „В комисията за вътрешен ред и сигурност и в комисията за контрол на специалните служби дискутираме всяко предложение, което се подава.

Предизвикателството е както към България, така към целия ЕС. Аз съм имал разговори с наши евроатлантически партньори, които също са дали предложения, приети като законодателство в техните държави и смятам, че ще можем да направим по-задълбочен анализ. Много важно е обаче да не отидем в състояние на крайност и да създадем предпоставки за нарушаване на човешки права“, изтъкна Цветан Цветанов.