Нова мярка срещу изтичане на мозъци: Безплатно висше, ако работиш 5 г. в България

Македония спря да признава БГ дипломите

  • Студентите с приоритетни специалности, като медицина и инженерни науки, да учат висше без пари срещу ангажимент да останат да работят в България. Такава мярка срещу изтичане на мозъци лансира вчера образователният министър проф. Тодор Танев по време на заседание на образователната комисия в парламента, пише "Монитор".
    Идеята е студентите в приоритетните за страната специалности да получават държавни стипендии, които да покриват таксите им за обучение по време на цялото следване. Танев допълни, че това може да се случи срещу ангажимент от страна на завършилите вече висшисти да останат да работят в България за 5 г. или за срок, който депутатите решат. Той уточни, че ако те не спазят уговорката за реализация в родината си, ще трябва да върнат парите за обучението си.
    Македония вече не признава българските дипломи, това съобщи депутатът от Патриотичния фронт Милен Михов. В навечерието на новата година Македония е въвела поправка, съгласно която висшето образование на дадена група държави да не се признава. Сред тях са България и Румъния. Така македонските студенти, завършили тук, ще трябва да се явяват на изпит в родината си, за да легализират българските си дипломи.
    Да има национални критерии, по които да се отсяват бъдещите доктори, доценти и професори, предложи още просветният министър. Той допълни, че тепърва ще се обсъжда механизмът, по който ще се следи дали тези критерии се спазват при присъждането на научни звания. Като приоритет в своето управление той представи и борбата с дрогата в училищата. Министърът допълни, че на първо място е най-важно децата да бъдат здрави.
    В същото време вчера консултантска фирма в образованието обяви, че ограничителните квоти за чужди студенти в британските университети падат от тази година. Английските вузове винаги са имали ограничения в бройката за прием на местни и европейски студенти. Това съобщи вчера Благовеста Евтимова от консултантска къща за образование в чужбина. Друга новост е, че някои британски университети вече приемат кандидатите, които са си харесали, още преди да са взели диплома.
    Досега приемът беше условен, като от университетите имаха изисквания от дванадесетокласниците да изкарат определена оценка на матурата и ако зрелостниците не отговорят на очакванията, в крайна сметка не са приети.
    Британското правителство предвижда да бъде въведена възможността за студентско кредитиране и за магистратури от учебната 2016-2017 г., съобщи още Благовеста Евтимова.