Черно море се добра до равенство срещу Пирин на старта на "А" група

"Моряците" завършиха 1:1 на стадион "Христо Ботев" в Благоевград

Черно море стъпи накриво на старта на първенството в "А" група. В първия си мач от новия сезон момчетата на Никола Спасов завършиха 1:1 в Благоевград с новака в елита Пирин. Мартин Тошев откри резултата в 55-ата минута, а варненци се добраха до точката с гол на Матиас Курьор в добавеното време.

Треньорът на Черно море Никола Спасов отново започна срещата с четирима в отбрана като и мача с Динамо (Минск). За разлика от двубоя с беларусите специалистът направи две смени в стартовите единадесет. На мястото на Александър Чанович започна Георги Китанов, а в нападение Вилян Бижев, който изобщо не бе записан в 18-те за срещата днес, бе заменен от аржентинеца Вареа. Иначе десен краен бранител бе Стефан Станчев, в центъра на отбраната играха Тодор Паланков и Мамуту Кулибали, а в ляво капитанът Михаил Венков. Пред тях като опорен халф действаше Марк Клок, а по-офанзивни фукнции имаха Марчин Буркхард и Мехди Бурабия. По крилата пък атакуваха Матиас Курьор и Симеон Райков.

Черно море започна срещата доста активно, търсейки ранно попадение. Първата опасна ситуация пред вратата на Пирин дойде още в 3-ата минута, когато Вареа пропусна топката към Марчин Бургхард, който стреля диагонално от ляво, но Красимир Костов спаси. Малко след това изстрел на Мишо Венков от границата на наказателното поле не намери целта. Домакините отговориха с няколко добри контра-атаки, които обаче не успяха да резлизират. В 18-ата минута именно при една такава Мартин Тошев напредна от ляво, опита ниско центриране, но Стефан Станчев застана на пътя на топката. Домакините имаха претенции за дузпа, но главният рефер прецени, че няма основания да отсъди 11-метров наказателен удар. В 25-ата минута Симеон Райков отправи хубав удар от около 25 метра, но топката мина в страни от вратата на Костов. Пет минути по-късно Мартин Тошев получи пас от дясно, стреля по земя, а топката срещна десния стълб на Китанов. В 43-ата минута Мехди Бурабия Бурабия изведе Матиас Курьор на добра позиция, който навлезе в наказателното поле и стреля по диагонала, но топката мина в страни от вратата.

Втората част започна с домакински натиск. Още с първия съдийски сигнал пиринци натикаха гостите в собственото поле. В 55-ата минута Венцислав Бенгюзов подаде към Тони Тасев, финтира Михаил Венков, опита удар, а Георги Китанов. Топката стигна до Мартин Тошев, който разстреля стража на варненци за 1:0. Веднага след попадението Александър Башлиев центрира в наказателното поле, топката стигна до Благой Наков, който опита ефектен удар със задна ножица, но над напречната греда. В 62-ата минута Илия Карапетров бе изведен очи в очи със стража Георги Китанов, който стреля в страни от вратата и не успя да покачи на 2:0. Малко след това Черно море можеше да изравни, след като Бурабия от аутлинията намери добре Матиа Куриор, който от границата на наказателното поле стреля, а топката разтресе напречната греда. При следващата атака Бурабия нахлу мощно в наказателното поле и стреля, но Костов спаси. До края на срещата Черно море се опита да стигне поне до точката в тази среща. Това се случи едва в 93-ата минута, когато Матиа Курьор реализира за крайното 1:1.

В следващия кръг Черно море приема шампиона Лудогорец. Срещата е на стадион "Тича" във Варна в неделя от 18,30 часа. Пирин пък приема Славия в понеделник (27 юли) от 21 часа.

Пирин – Черно море 1:1

Голмайстори: Тошев (55); Курьор (90+3)

Пирин: Костов, Башлиев, Дюлгеров, Виячки, Дяков, Костадинов, Бенгюзов (82 – Попев), Наков, Карапетров (71 – Маркиньос), Тошев (76 – Хаджииванов), Тасев

Черно море: Георги Китанов, Михаил Венков, Стефан Станчев, Мамуту Кулибали, Тодор Паланков, Марчин Бургхард, Марк Клок (65-Дани Георгиев), Мехди Бурабия, Симеон Райков (57-Андреа Васев), Матиа Курьор, Хуан Мануел Вареа (53-Живко Петков).

Съдия: Никола Попов

Жълти картони: Виячки (П); Клок, Вареа (Ч)