Д. Николова: 10,5 млрд. евро е ресурсът по програмите за териториално сътрудничество

Заместник-министърът на регионалното сътрудничество и благоустройството участва във форум за възможностите на трансграничното сътрудничество между България и Румъния

Близо 352 млрд. евро е наличният ресурс за провеждането на Кохезионната политика през този програмен период, 10,5 млрд. евро от които са насочени към програмите за трансгранично, транснационално и междурегионално сътрудничество. Най-добрият начин да се инвестират тези средства е да се търсят спецификите на регионите, да се създават възможности за максимално използване на ресурсите и за осигуряване на заетост. Това коментира заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на трансграничния форум „България и Румъния – европейско териториално сътрудничество отвъд границите“, организиран от информационните бюра на Европейския парламент в двете страни.

За периода до 2020 г. е търсена по-голяма възможност за интегриране на финансовите ресурси при дефиниране на възможностите за изпълнение на проекти, обърна внимание Николова и обясни, че финансиран по една програма проект трябва да може да се съ-финансира и от други финансови източници.

Заместник-министърът припомни, че бюджетът на програмите за Европейско териториално сътрудничество е насочен към постигането на 11 тематични цели, като всяка една от тях трябва да се фокусира върху 4 от тези цели.

По отношение на повдигната по време на форума тема за опростяване на процедурите Николова коментира, че са дадени всички възможности за електронен обмен на информация и, че електронното подаване и отчитане на проекти трябва да се прилага още по-ефективно. Тя посочи още, че управлението на програмите за териториално сътрудничество не е лесно не само заради регламентите и изискванията, а и заради взаимоотношения между поне две държави, които работят по тях и посочи, че всяка програма има различни правила и специфики. Според нея опростяване трябва да бъде търсено в тази посока, като се работи в посока максимално синхронизиране на изискванията, за да се управляват по по-лесен начин.

Трябва да направим всичко възможно да оползотворим най-добре икономическия потенциал на регионите, подчерта Николова и представи постигнатите до сега резултати в партньорство между България и Румъния до момента. Тя съобщи, че по Програма ФАР са финансирани проекти за над 56 млн. евро.  Реализираните проекти през периода 2007-2013 г. са 179 за над 326 млн. евро. С тези средства са изградени или рехабилитирани 169 км пътна мрежа, над 70 % от територията по поречието на р. Дунав е обхваната от дейности за превенция на риска и системи за ранно предупреждение за риск от наводнения, а чрез 34 интегрирани продукта е подкрепено развитието на регионите в областта на туризма.

Тя отправи апел към медиите да информират обществото за резултатите на финансираните проекти със средства от програмите за териториално сътрудничество. Тя акцентира върху факта, че изграждането на предприятие и осигуряването на заетост за дори само 20 или 30 човека в даден регион осигурява не само работа и възможност за реализация, но и шанс да се намали миграцията от малките към големите градове в страната. Надявам се през 2023 г., когато ще приключи изпълнението и отчитането на проектите от настоящия програмен период да се поздравим с постигнати добри резултати и синергия на всички финансови ресурси, както и да можем да постигнем сближаване на северозападния и северния централен регион на страната в икономическо отношение с останалите, каза в заключение Деница Николова.