Е. Михайлова: Въпросът е кой и за какво ще насрочи изборите?

Трябва да се постигне съгласие и за състава на служебния кабинет

"След подаването на оставка на кабинета „Борисов" следва една разпоредба в Конституцията, която дава възможност да се разпуска парламента в един единствен случай - когато не може да се състави правителство. Заради изтичането на мандата на сегашния президент Росен Плевнелиев обаче това няма как да стане", обясни по Нова тв бившият депутат от СДС Екатерина Михайлова. По Конституция сега президентът Росен Плевнелиев трябва да връчи мандата на ГЕРБ и после на БСП. И двете партии обаче обявиха, че ще ги върнат. След това мандатът трябва да се даде на трета партия, която Плевнелиев ще си избере. Лошото е, че държавният глава няма срок, в който трябва да предложи мандат за управление на партия. Единствено партиите имат срок за връщането му. „Тук за мен има голяма въпросителна - кой насрочва изборите и кога. Кой насрочва в смисъл - сега действащият президент или този, който ще встъпи в длъжност на 22 януари", каза специалистката по конституционно право и бивш политик от СДС. Според Михайлова най-важно е да се постигне съгласие между основните политически сили, настоящият президент Росен Плевнелиев и новоизбраният - Румен Радев, за състава и структурата на служебния кабинет. Трябва да се постигне съгласие и за датата на изборите. Според Михайлова, ако това бъде направено, ще настъпи известно успокояване.

Юристът Атанас Семов, който бе до нея в сутрешния блок, посочи, че въпросът е и дали ще се свикват избори за обикновен парламент или за Велико народно събрание. Избори за Велико народно събрание може да насрочи и сегашния президент, ако се предлагат промени, които изискват свикване на Велико народно събрание. Тогава се прилага процедурата на предсрочни избори, при което сегашният парламент работи до изборите за Велико народно събрание. За целта обаче е необходимо поне две трети или три четвърти от парламента да постигнат съгласие за свикването на ВНС.

Екатерина Михайлова отбеляза, че може да се свика Велико народно събрание около един въпрос, но то може да е „много велико" и вечно, тъй като няма срок - разпуска се, когато си свърши работата. „Аз искам да чуя не дали ще свикваме Велико народно събрание, а за какво. Да чуя позициите на основните политически сили - ако искат Велико, ще променят ли структурата на съдебната власт, ще дадат ли на президента, който и да е той, правото при политическа криза да разпуска парламента", коментира тя. Според нея дали сега България е в политическа криза, зависи единствено и само от политиците ни.