Ивелина Василева иска мерки срещу разораване на морското дъно за мяла мида

Според председателят на Комисията по околна среда, сигналите са зачестили

Има ли актуална информация за запасите от бяла мида по българското Черноморие и изменението в числеността на вида? Какви мерки са предприети или ще предприемат Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХ), и пряко отговорната институция за контрола на подобни дейности – Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), за да се прекрати незаконното разораване на морското дъно? Това пита, чрез официално внесен въпрос в Народното събрание до министър Румен Порожанов, председателят на Комисията по околната среда и водите Ивелина Василева.
„През последните няколко месеца получих множество сигнали за нерегламентиран улов на бяла мида в българската акватория на Черно Море чрез дънни тралиращи и драгиращи средства, вакуумни помпи и съоръжения. Тези способи са забранени от Закона за рибарството и аквакултурите. Подобни практики водят до пагубни екологични последици - дъното се разорава, с което се нарушава средата за живот на морските организми и специфичния баланс на екосистемата. Разрешеният от ИАРА метод за улов е без риболовен уред (т.е. на ръка) и ограничава възможностите за подобно неблагоприятно влияние и добив на големи количества“, пише във въпроса си депутатът от ГЕРБ-Бургас.
Вероятна причина за засиления риболовен интерес към вида е високата изкупна цена на тези миди, която според неофициална информация достига до 25-30 евро в някои страни.