Доц. Ангел Кунчев: Нарастването на случаите ще продължи в следващите 2-3 седмици

Общество

18-01-2022, 09:07

Снимка:

БНТ, кадър

Автор:

Bulgariautre.bg

Всичко от Автора

Според доц. Кунчев е вероятно с варианта Омикрон да се сложи край на пандемията

Общо-взето няма кой знае каква изненада - така коментира рекордните данни на новозаразени у нас доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

"Това, което се случваше преди 2-3 седмици в Западна Европа, вече залива източната част. Средната заболеваемост в Европа е над 2000-3000 над 100 000, тепърва в следващите седмици ще продължи нарастването в броя на случаите", прогнозира доц. Кунчев в "Денят започва" по БНТ.

"Много хора се чудят защо в новия план сме дали ударение на заеманите интензивни легла. Първо, отчитаме различната характеристика на Омикрон, който би следвало да преминава по-леко и да се заемат по-малко интензивни легла. У нас обаче, голям брой от населението са неваксинирани. Сами виждате, че всеки ден не по-малко от 90% в интензивните отделения са неимунизирани, така че ние имаме един термин - горивен материал за епидемията", обясни доц. Кунчев.

ОМИКРОН В БЪЛГАРИЯ

"Омикрон, едно от най-неприятните му качества е, че успя частично да заобиколи имунитетът от ваксините, процентът падна значително 50-60-70%, ако обаче имаше и бустерна доза, вече защитата е 70-80%, което не е никак малко", допълни доц. Кунчев.

СЗО счита, че докато не се осигурят достатъчно ваксини за бедните страни, не би следвало богатите да си правят трета-четвърта бустерна доза - така здравният инспектор коментира информацията за недостатъчна надеждност на бустерната доза ваксина.

Според доц. Кунчев е вероятно с варианта Омикрон да се сложи край на пандемията.

"Омикрон ще привикне към нашия организъм и ще стане заболяване, с което ще се срещаме всяка година. Надяваме се, че след летния сезон той ще влезе в едно русло, в което дали ще се заразиш не е толкова важно", посочи той.

БУСТЕРНА ДОЗА, ВАКСИНИ, ИМУНИТЕТ

Доц. Кунчев коментира и въпроса за колективния имунитет.

"Достигаме колективен имунитет спрямо вариантите или щамовете, които сме срещали. Имунитетът винаги е спрямо конкретен щам, а не по принцип", каза той.

Относно ваксините за деца, Кунчев обясни, че е имало интерес в самото начало, процесът и сега върви в големите градове.

"Има налични от трите ваксини, налични са във всеки един имунизационен пункт. Почти никъде в Европа не се практикува да има избор на ваксини", подчерта доц. Кунчев.

От думите му стана ясно, че вероятно ще успеем да внесем и "Новавакс", очаква се одобрението на още една ваксина, с която вероятно ще се разполага след първото тримесечие на годината.

КОВИД В УЧИЛИЩЕ

Относно тестовете за ученици, той обясни, че слюнчените тестове не са най-чувствителните, но са най-леките за приложение и са най-подходящи за скрининг, какъвто се търси в училищата.

Относно онлайн обучението, здравният инспектор прогнозира, че най-вероятно на места това ще се наложи. Посочи като пример областите Благоевград, Бургас, София-област, Перник.

"Колегите в областните щабове имат пълната свобода да го обсъдят и да се вземе най-правилното решение", допълни Кунчев.

ЗЕЛЕНИТЕ СЕРТИФИКАТИ

"Ритаме срещу зеления сертификат, който сме го разширили безкрайно - и за антитела, и за преболедуване, където никъде го няма. Обвиняват ни за неща, които не са въведени, заяви здравният инспектор по темата за недоволството и протестите за отпадане на зеления сертификат.

"До края на февруари надали ще се промени срокът на сертификатите. Но в цяла Европа се променя, така че рано или късно, неминуемо и ние ще минем към това, ще изравним", уточни още доц. Кунчев.