Либерийците нямали 100 хил. евро за гаранция, толкова поиска съдията

Председателят на съдебния състав Събчо Събев къде на шега, къде наистина посочи сумата. След пазарлъка и близо половинчасови размисли съдебният състав прецени, че те трябва да останат на топло

"Ваше височество, аз не представлявам заплаха за обществото. Нямам досие в моята страна, затова Ви моля да уважите моята молба", това заяви пред Бургаския окръжен съд единият либерийците, задържани за нестандартната парична измама - Хърби Макоули. Другият привлечен като обвиняем за клониране на банкноти пък поиска да бъдат пуснати под парична гаранция, което автоматично предизвика въпроса на председателя на съда Събчо Събев срещу колко пари искат да ги освободи.

Максуел Нюман отговори, че това ще прецени съда, а той къде на шега, къде наистина поиска 100 хил. евро. След като преводачът преведе думите на съдията и двамата разбраха каква сума се иска от тях обясниха, че нямат толкова пари, но биха могли да съберат 1000 - 2000 евро.

Обвинението обаче бе категорично, че двамата трябва да останат зад решетките до началото на процеса срещу тях, тъй като имали богат опит в криминалните прояви. Това сочела и справката, която от Европол пратили на Окръжната прокуратура в Бургас.

„Справка от Дирекция "Международно оперативно сътрудничество” съдържаща информация по линия на Европол сочи, че единият от задържаните е арестуван за кражба в Германия през 2006 г. Другият е криминално регистриран в много европейски държави за различни престъпления - във Франция за изнасилване на малолетна, в Швейцария за трафик на наркотици, има регистрация и за други. Осъждан е в Англия за шофиране след употреба на алкохол. Единият от либерийците се легитимирал с холандски паспорт, издаден през 2011 г., а справката в Европол сочи, че гражданството му е отнето през 2007 г.", обясни прокурорът по делото Красимира Кателиева.

В информацията от международните служби обаче се сочат както техните имена, така и други самоличности, което неможе да изясни дали действително те са извършители на криминалните прояви, които обвинението сочи бе заключението на защитниците на двамата задържани. Освен това обвинението им се видя неясно, а доказателствения материал слаб и те поискаха промяна на мерките за неотклонение на своите клиенти в по-леки. Защитата посочи още, че единият от обвиняемите за първи път прекрачил пределите на нашата страна през октомври, а в обвинителният акт пишело, че измамата е извършена през юли. На това прокуратурата отговори така:„Справките от задграничните пътувания, които не гарантират пълнота на информацията защото, когато гражданите са от ЕС, тогава не се отразява влизането и излизането от България. Освен това не се знае с кой паспорт е влязал и с кое име", бе категорична прокурор Каталиева.

В крайна сметка съдът прецени, че Хърби Макоули и Максуел Нюман трябва да останат в следствения арест до старта на процеса срещу тях.