Избрани Новини
София до 2018 г. - зелена, чиста и красива
18-01-2014, 11:57
Автор:Мирослава Александрова
Още по Темата:Джоузеф Дол: Трябва да отидете и да видите София
Фандъкова: Строим 13 нови детски градини
Новите трамваи в столицата са вече факт
От 2014 г. пускат 10 нови влака в метрото
Готовност за строеж на трета линия на метрото
Нов транспортен ад заради строеж на естакада при Семинарията
За обновлението на централната градска част са планирани 100 млн. евро
Разтоварване на сърцето на София от автомобилния трафик, повече въздух и зеленина. Това е обединяващото във вижданията на архитектите, които участваха в конкурса за новата визия на центъра на столицата, която трябва да е факт до 2018 г.
За обновлението на централната градска част са планирани 100 млн. евро от новата оперативна програма "Региони в растеж". В надпреварата на Столичната община се включиха 19 архитектурни студия и техни обединения с 40 проекта.
За целта емблематичните места на столицата бяха разделени на четири зони. Първата е Перловската река от Орлов мост до бул.“Драган Цанков“. Втората - ул. "Граф Игнатиев" и площадите край него. Третата зона е между президентството и Руската черква, а четвъртата около храма "Александър Невски".
Полетът на фантазията на архитектите затрудни сериозно 15-членното жури, начело с шефа на Съюза на архитектите Георги Бакалов. Оценяването на проектите приключи в късните часове в петък. В понеделник протоколът с "шампионите" ще е на бюрото на главния архитект Петър Диков.
С победителите Столичната община ще сключи договори за изработването на инвестиционни проекти на обща стойност 900 хил. лв. Награди са предвидени и за класираните на второ и трето място, съответно 10 000 лв. и 7000 лв.
Общината се надява да няма обжалвания, за да може проектите да са готови до средата на лятото. През втората половина се планират търговете за изпълнители, а от следващата година се очаква да започне и пълната промяна на сърцето на София. Целта е четирите зони да бъдат напълно обновени до 2019 г., когато София се готви да стане европейска столица на културата.
Не липсват и смели творчески решения като маркиране на т.нар. златна линия с цветни павета с инкрустиран на тях знак на София, която да сочи туристически маршрут, застилане със син асфалт на ул."Шишман", жълти павета на Орлов мост и паметник на хан Аспарух.