Избрани Новини
Защо президентът наложи вето на Изборния кодекс?
28-02-2014, 22:04
Автор:BulgariaUtre.bg
Още по Темата:Изборният кодекс вкарва удобни хора, за да се краде през властта
Цецка Цачева: "новият" Изборен кодекс всъщност повтаря стария
Президентът наложи частично вето на Изборния кодекс
Президентът налага вето върху текстове от новия Изборен кодекс
Публикуваха мотивите за решението на Плевнелиев
Около 20 ч. тази вечер президентът Росен Плевнелиев публикува мотивите, с които отхвърли приетия от Народното събрание Изборен кодекс. Текстът беше публикуван на страницата на държавния глава.
От информацията разбираме, че президентът е против отпадането на възможността за електронно гласуване. По този повод Плевнелиев коментира: „Не считам, че съществуват аргументи за отмяната на правната уредба за електронното гласуване. Съображенията, изтъквани от противниците на дистанционното електронно гласуване, че би могло да се застраши тайната на вота, в още по-голяма степен може да се отнесе и до машинното гласуване, което е въведено с настоящия Кодекс. С въвеждането на машинно гласуване се обръщаме към стари технологии, вместо да гледаме в перспектива напред към бъдещето”.
В мотивите се припомня, че дебатът за електронното дистанционно гласуване тече вече няколко години. Според държавния глава за да бъде успешно реализиран този начин на гласуване, „е необходимо неговото въвеждане в реална изборна среда, макар и експериментално в началото, за да бъдат отчетени технологично неговите възможности и да бъдат създадени гаранции за тайната на вота и свободното формиране на волята на избирателите”.
Плевнелиев посочва още в мотивите си, че отново се отлага решаването на проблема с избирателните списъци. Като една от възможностите за разрешаване на казуса е посочена активната регистрация на избирателите.
Президентът тук коментира: „Не съм съгласен с това, че не беше възприета идеята на Обществения съвет към Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс за създаването на регистър на избирателите. Държавните и местните органи могат да създадат този регистър като използват за основа информацията за гласувалите български граждани от последните няколко национални избори за народни представители и за президент и вицепрезидент. Този списък на избирателите може да бъде актуализиран чрез подаване на заявления от гражданите за включването им в него”.
Не могат да бъдат споделени тезите, застъпвани в публичното пространство, че не бива да правим стъпки в посока активна гражданска регистрация, тъй като по този начин щял да бъде нарушен принципът на тайно гласуване. Трябва да правим разлика между гласуването и тайната на вота. Тайната на вота гарантира анонимността за кого си гласувал, а не дали си упражнил правото си на глас, се отчита още в мотивите.
Спорният документ, на който беше наложено вето, беше прието след много ударна работа на 21 февруари. Най-спорните моменти в него се оказаха уседналостта, преференциалният вот, електронното гласуване и мажоритарното избиране на народни представители.
Топ Новини