Учени откриха защо ни хапят комарите

Микробиологът Роб Найт обяснява, че привличането на комарите зависи от микроорганизмите на нашата кожа

Има хора, които са "имунизирани" срещу комари и безпроблемно могат да прекарват свободното си време навън. Има обаче други, които са като магнит за тези насекоми.

Тези микроорганизми създават различни химични вещества, които са по-привлекателни за комарите, пише Vesti.bg.

По човешката кожа живеят един трилион микроби. Това е само малка част от общо стоте трилиона микроби бактерии, които живеят в нашия организъм  и имат много важна роля за регулирането на миризмата на тялото. Без бактерии човешката пот не би имала мирис.

За да докаже кои видове микроби привличат комарите, учените помолили 48 възрастни мъже да не приемат алкохол, чесън и пикантни храни в продължение на 24 часа.

Освен това те трябвало да не се къпят и да носят найлонови чорапи, с цел да съберат цяла колекция микроби по кожата си.

След това с помощта на стъклени мъниста, които втрили в кожата на участниците, учените "събрали" миризмата на мъжете като примамка за комари.

Миризмата на 9 от всички 48 мъже се оказала изключително привлекателна за комарите, а на 7 мъже пък не представлявала никакъв интерес.

Групата на "привлекателните" доброволци има 2,62 пъти по-голяма концентрация на една обикновена бактерия в сравнение с групата на хората, които привличат комари в нормална степен.

"Привлекателните" имат концентрация на тази бактерия 3,11 пъти по-голяма отколкото при непривлекателните за комарите хора.

Учените стигнали до извода, че миризмата на някои хора е естествено средство за привличане или отблъскване на комарите.