Избрани Новини
Чудовищна корупция в здравеопазването на Китай
09-07-2014, 09:27
Автор:Спас Георгиев
Още по Темата:Опустошителни наводнения в Китай
Корупционен скандал разтърси китайската армия
Китай ще създаде еквивалент на Световната банка
"Ню Йорк таймс" за България: "Кратка банкова криза и корупция"
Лекарите са на принципа "чакам пари, преди да спася живот"
Китайските болници не трябва да отказват да лекуват хора, които се нуждаят от спешна помощ, заяви Националната комисия по здравеопазване и семейно планиране, съобщи Ройтерс. Така правителството се опитва да разреши хроничен проблем в сферата на здравеопазването.
Осигуряването на достъпно здравеопазване е едно от ключовите обещания на сегашното китайско ръководство начело с президента Си Цзинпин. Болниците обаче често са недофинансирани и препълнени и достъпът до здравни грижи остава сериозен и масово срещан проблем за бедните.
Болниците и екипите за бърза помощ не трябва да отказват или да забавят спешна помощ, ако пациентът не е в състояние да плати или ако не може да бъде установена самоличността му, се казва в изявлението на комисията.
Новите правила ще помогнат да се изкорени социалният проблем, станал известен като "чакам пари, преди да спася живот", се казва в документа. Нарушителите на новите правила в болниците ще бъдат разследвани. На местните власти се дава указание да създават фондове за бърза помощ.
Китайското правителство многократно призовава болниците да не връщат спешни случаи, а в държавните медии редовно се изнасят покъртителни случаи на хора, оставени да умрат, защото болниците отказват бърза помощ по финансови съображения.
Здравеопазването в Китай не е безплатно, но се предполага, че трябва да е много евтино. Много лекари и медсестри обаче са с ниски заплати и си допълват доходите с подкупи. Това означава, че лечението често е извън възможностите на бедните хора, особено в селските райони. Проблемите с корупцията в здравеопазването пораждат подозрения, че медиците са склонни да печелят, като предписват ненужни лекарства и лечебни процедури, вместо да обгрижват по подходящ начин пациентите, което пък води до нападения срещу медицинския персонал от пациенти.
Току-що дипломиран лекар в Пекин получава около 3000 юана (480 долара) на месец, включително и премиите. Гору-долу толкова получава и таксиджия.
Топ Новини