Доказано! Повече изпратени SMS-и, по-добро самочувствие

Животът

10-08-2014, 14:40

Снимка:

интернет, архив

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Шакира е най-харесваната личност във Фейсбук

99 дни без Фейсбук!

Интернет пък ни окуражава да споделяме

Прекомерната употреба на интернет може да доведе до депресии и негативни ефекти за личността ни - такива са заключенията, които можем да прочетем най-често. Лошите новини обикновено печелят повече внимание, но всъщност има редица изследвания, установяващи положителните ефекти от използването на глобалната мрежа, пише Motherboard.

Ново проучване, публикувано в научното списание Computers in Human Behavior и цитирано от "Фокус", е открило, че базираната на компютри комуникация, включително съобщения, имейли и социални мрежи, може да въздейства по-позитивно на самочувствието ни, отколкото телефонно обаждане и дори разговор лице в лице.

Оказва се, че ние не просто споделяме прекалено много неща с непознати хора в интернет,а споделяме с близки хора и това ни кара да се чувстваме добре. Д-р Ейми Гонзалес от Университета Блумингтън в Индиана, която вече има публикации върху положителните ефекти на Facebook върху самочувствието, в последното си изследване се е фокусирала върху значението на социалното взаимодействие чрез компютри.

 "Учените и непрофесионалистите еднакво често остават с впечатлението, че опосредстваната от компютърни устройства комуникация е по-малко ценна за социалните връзки в сравнение с комуникацията лице в лице", казва Гонзалес. "Много оплаквания от новите технологии обаче са стари като пощенските писма и телеграфа и може да се допусне, че не са основателни", добавя тя.

Изследването й е показало, че в сравнение с разговорите лице в лице и телефонните обаждания, текстовата комуникация с телефони, имейлите или Facebook е оценена като по-ползотворна за самочувствието. Споделянето е изключително важно за здравите връзки, които подобряват самочувствието, а нищо не окуражава споделянето така, както го прави интернет. Добрата новина е, че независимо, че голяма част от споделянето в мрежата е под формата на коментари в You Tube, например, друга значителна част се състои от лични разговори, помагащи за изграждане и поддържане на социални връзки.

Източник: obekti.bg