Избрани Новини
Парламентарни избори по: етнос, възраст, местоживеене, заетост
11-10-2014, 11:47
Снимка:Институт за пазарна икономика
Автор:Starazagorautre
Още по Темата:Лиляна Павлова: Само обратната връзка ще ни бъде барометър за поведението
Лиляна Павлова: Ще стабилизираме енергийните дружества
В Чирпан Лиляна Павлова призова да се гласува, за да не напускат децата ни България
Лиляна Павлова: Наш приоритет е отблокирането на европейските средства
Лиляна Павлова: Работим Стара Загора да получи 55 нови автобуса
Кой какво спечели!
ДПС печели от фактора „етнос”, БСП печели от фактора „възраст”, а ГЕРБ – от фактора „заетост”. Това са изводите на Института за пазарна икономика след провелите се Парламентарни избори 2014. Анализите са на експерта Явор Алексиев.
ДПС печели от фактора „етнос”
И през 2014 г. разпределението на гласовете по области е останало силно повлияно от етническия произход на местното население. В областите, в които делът на самоопределилите се като турци граждани е над 30%, ДПС взима между 34,3% (Силистра) и 70,43% (Кърджали), при общ резултат на изборите за партията от 14,84%. В области със сходен социално-икономически профил като Видин и Кюстендил, в които делът на турското население е по-малък, партията получава съответно 6,64% и 1,47%.
Разпределението на гласовете по области показва, че ДПС е единствената от 4-те водещи партии, при която е изразена силна негативна корелация между дела на градското население и изборния резултат. Това означава, че колкото по-малък е делът на населението в градовете в една област, толкова по-висок е изборният резултат на ДПС, твърди Алексиев.
БСП печели от фактора „възраст”
БСП е единствената партия, при която се наблюдава положителна корелация между възрастовата структура на населението в повечето области и неговата склонност да гласува за дадена партия. Най-силните си резултати партията постига именно в области, в които коефициентът на възрастова зависимост на населението над 65 г. към това на възраст 15-64 г. е над 33%. Това означава, че в тези области на всяко лице на възраст над 65 г. се падат по три или по-малко лица в активна възраст.
Най-силният си резултат БСП постига в област Видин, където получава 27,93% от гласовете. В същото време, въпреки че връзката между възрастта на населението в отделните области и склонността му да гласува за БСП остава силна, партията не успява да спечели в нито една от споменатите девет области. На предишните предсрочни парламентарни избори партията спечели в осем от тях, припомня експертът.
ГЕРБ печели от фактора „заетост”
ГЕРБ е единствената от четирите разглеждани партии, при която е налице положителна корелация между заетостта в отделните области и дела на гласовете за партията. Единствената партия, при която тази зависимост е отрицателна, е БСП, а по отношение на резултатите на РБ и ДПС не се вижда връзка със заетостта.
При ГЕРБ се наблюдава и най-ясно изразената положителна връзка между дела на градското население в отделните области и резултата на партията в нея – в по-силно урбанизираните области ГЕРБ получава по-голям дял от гласовете.
Реформаторският блок
Резултатите на РБ на предсрочните парламентарни избори в отделните области не показват наличие на ясна връзка (положителна или отрицателна) между получените гласове и разглежданите социално-икономически показатели, характеризиращи етническата принадлежност, големината на населеното място, възрастовата структура и ситуацията на пазара на труда, завършва анализа си експертът Явор Алексиев.
Топ Новини