Избрани Новини
Затягаме контрола при управлението на финанси от ЕС
29-10-2014, 15:02
Снимка:24chasa.bg
Автор:Юлия Георгиева
Още по Темата:Ново 20!Смениха правилата за ползване на европари
ЕК удължи срока, в който България да обясни за нередностите при усвояването на европари
Очакваме 700 милиона лева по ОПОС до края на годината, съобщи Илияна Цанова
Европейската комисия приключи проверките си на системите за управление и контрол по Оперативна програма „Околна среда" (ОПОС) и Оперативна програма „Регионално развитие".
Вчера проведох разговор с еврокомисаря по регионална политика - ЕК одобрява подобрените системи и плащанията ще се възстановят най-късно до две седмици. Тази добра новина донесе от заседанието на Министерския съвет вицепремиерът в служебния кабинет Илияна Цанова.
Очакваме 700 милиона лева по ОПОС до края на годината, потвърди Цанова.
Тя представи и други важни решения в сектора „Еврофондове", взети днес на заседанието на МС.
Нуждата за усъвършенстване и настройки на системата за управление на еврофондовете беше очевидна. Ще се въведе справедливост в системата за участниците.
Промениха се две постановления за управлението на финанси от ЕС, като се създават два съвета, разкри Цанова.
Става въпрос за Съвет за координация на контролните органи, където ще влизат агенциите за финансова инспекция и за обществени поръчки, Сметната палата, браншови и работодателски организации. Този съвет ще се среща веднъж месечно, независимо дали политическото тяло иска или не. Въпросите ще се решават в оперативен порядък, за да няма повече спрени европрограми.
Втората структура ще е Съвет за финансови корекции, който ще има ролята на медиатор между бенефициенти и управляващи органи при наложени корекции и несъгласия, към него ще работят и външни експерти. В него ще се решават технически казуси, за да не се стига до съдебни спорове.
Ще се измени и допълни методологията за финансови корекции. Над 150 милиона лева са корекциите само по ОПОС, все още не е ясно колко ще са корекциите по „Регионално развитие", обясни вицепремиерът. По думите й, в методологията ще се разглеждат вече и хипотези, при които бенефициентът е изпълнил всичко законово, но уредбата ни не е синхронизирана с европейската, и казуси, при които има изрични указания, с които бенефициентът се е съобразил, но пак има корекции. Бенефициентите изцяло подкрепят това постановление, увери Цанова.
Към момента държавният бюджет е разплатил около 450 млн. лева по двете спрени оперативни програми, стана ясно още от думите на Илияна Цанова. Важно е да получим тези пари от Европа, за да може да плащаме по направените договори, защото бюджетът не може да си позволи повече, категорична бе тя.
Около 1,6 млрд. лева са под риск за това, че година и половина не може да бъде избран сертифициращ орган на Държавен фонд „Земеделие", потвърди още Цанова.
Процедурата отново се обжалва, очакваме КЗК да се произнесе и когато имаме становището им, ще вземем решение как ще постъпим, обясни Цанова.
Топ Новини