Избрани Новини
Какво ще правим с лудите?!
04-02-2015, 09:03
Снимка:pixabay.com
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:Mъжете, които си правят селфита, проявяват черти на психопати
Бабаит ще трепе "лудия репортер" на Милен Цветков (видео)
Митьо Лудия гръмнат заради контрабанда на спирт?
Как луди учени накараха света да повярва, че витамин C лекува настинки и инфекции
Психари напълниха новините – хвърлят хладилници и гонят съседи с ножове
Българите са едни най-мрънкащите и тъжни хора в Европа, показват данните от последното социологическо проучване. В такива случаи западноевропейците обикновено търсят услугите на терапевт. Когато се чувстваме тъжни или депресирани обаче, ние предпочитаме да се оплакваме на близки, съседи, колеги и приятели, а често и на съвсем непознати - като бармани или таксиметрови шофьори например. Това ни вкарва в омагьосания кръг на неизбежната лудост.
Световната здравна организация твърди, че „психичното здраве е от основно значение за нашата колективна и индивидуална способност да мислим, да изразяваме чувствата си, да контактуваме помежду си, да работим и да се радваме на живота". Или иначе казано, няма как да сме здрави и щастливи, ако не сме психически стабилни и не можем да се адаптираме към заобикалящия ни свят. Оказва се обаче, че това не е лесна задача, тъй като никой не е застрахован от житейски несгоди, отключващи тежки депресии, от дисбаланс в химическия състав на мозъка, предизвикващ психози, или от генетична обремененост, водеща до шизофрения. Обществото ни е тежко болно, и то не отсега, категорични са родните специалисти.
Според тях всеки пети българин на улицата или в офиса е с тежка психична диагноза. Истината е обаче, че хората, които се нуждаят от специализирана помощ, са много по-малко - едва 5% от онези, който си говорят сами на улицата. Лечение в психиатрична клиника пък е необходимо в 0,6% от случаите. Разбира се, тези цифри са много относителни, тъй като включват само хората, които са потърсили специализирана помощ.
За съжаление у нас все още няма национален регистър на психичните заболявания въпреки желанието на здравния министър от кабинета „Орешарски" да го отметне като свършена задача. Единната база данни, в която ще бъдат вписани всички потърсили помощ от психолог или психиатър, сега лежи на плещите на д-р Петър Москов. Тук мнозина биха въздъхнали: „А дано, ама надали". И с основание. Все пак да не забравяме, че у нас липсват регистри на много други социално значими заболявания.
Дотогава лудите ще са между нас, без лечение, без разбиране и без подходящи грижи. Всеки, който има съсед с психични проблеми, веднага би оспорил желанието на институциите да социализират тези хора. Психиатрите са убедени, че не бива да ги затварят в лудницата, но това ни завърта в спиралата на чиновническото безхаберие. И страдаме всички - и нормалните, и лудите.
През последните дни психарите напълниха новините - мъж гонеше с нож съседи, друг хвърляше мебели през прозореца, а трети тичаше гол с парка. Полиции и лекари с часове ги умоляваха, да се успокоят и да ги придружат до най-близката болница. А в Германия органите на реда буквално застреляха мъж с психични проблеми, който тичаше гол с нож в ръка по улиците на малкото градче Бад Цвишенан, провинция Долна Саксония.
Не че някой би оправдал подобно „варварство", но лудостта на институциите у нас не е по-добър вариант. Защото „онази лудост", която те подтиква да държиш речи насред улицата или да си говориш сам в градския транспорт, не е като тази, която те вкарва в лабиринта на насилието към себе си и околните. Лошото е, че колкото по-често свиваме рамене с безразличие и си казваме, че това не ни засяга, толкова по-сигурно ще полудеем, без значение доколко сме нормални в момента. А животът ни все по-често ще наподобява шедьовър на Салвадор Дали.
Мариана Тодорова
"Всеки ден"
Топ Новини