Бюрокрация тормози българските учители

Преподавателите са обременени от подготовка на документи

Българските учители често се превръщат в чиновници, докато се опитват да преподават, съобщава БНТ. Това мнение изказаха представители на учителското съсловие по време на открита дискусия, посветена на образователната система у нас, която се проведе в няколко града. Освен това целта на образованието трябва да бъде създаването на мислещи и адаптивни личности, а не на кадри.

Според проведеното допитване другата основна цел на системата трябва да бъде създаването на умения за учене през целия живот и за свободно мислене. Според учителите експериментите, които се правят през последните 25 години, се отразяват пагубно върху децата, а самите преподаватели много често са обременени от бюрокрация и подготовка на документи.

“Сякаш към момента документ звучи гордо, а не работата в класната стая. Не е страшно, като се сбърка някоя членна форма, но ако постъпи като недобър човек, тогава ми става много тъжно”, каза Маргарита Николова – ОУ “Васил Левски”. Според Николина: “Всичко е общообразователно до 12 клас. Мисля, че в един определен етап детето трябва да избере с какво иска да се занимава и да се специализира точно в това. Важно е да му се даде свобода на избора.”

В стремежа да се случи някаква промяна на всяка цена от учебните програми са отпаднали произведения, чиито послания достигат до учениците и възпитават в патриотизъм.