Избрани Новини
ЕК: Да се забави бежанския поток през Балканите
06-01-2016, 16:09
Снимка:©Yves Herman
Автор:България Утре
Още по Темата:Президентът призова за политическо решение в ЕС по членството ни в Шенген
Кунева: България се нуждае от целия инструментариум на Шенген
Десните в Брюксел: България в Шенген!
Брюксел поиска намаляване на свръхконтрола по еврограниците
Европейската комисия получи уверение от Германия, Дания и Швеция, че извънредните мерки за контрол по границите им ще бъдат сведени до минимум, предаде кореспондент на БНР. Това съобщи еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос след среща с представители на трите държави, които той нарече пример за гостоприемство, солидарност и свободно движение.
"Всички се съгласихме, че Шенген и свободното движение трябва да бъдат опазени както за гражданите, така и за бизнеса. Договорихме се извънредните мерки да се сведат до минимум и възможно най-скоро да се върнем към нормалната ситуация. За тази цел потокът от бежанци трябва да бъде забавен. Всички 28 членки на ЕС трябва да защитават границите, да спазват правилата и да изпълняват разпределението на бежанци", обяви еврокомисарят по мижрацията.
Дания все още не е въвела проверки на превозите и товарите, но може скоро да го направи, предупреди датският министър по имиграцията Ингер Стьойберг. "Ние в Дания не желаем да се превръщаме в крайна дестинация на хиляди кандидат бежанци", каза той.
Ситуацията на датско-германската граница към момента не застрашава свободното движение на стоки и хора, заяви германският държавен секретар от федералното министерство на вътрешните работи Оле Шрьодер. Швеция не може да си позволи нов наплив от бежанци, както миналата година, подчерта министърът на правосъдието Морган Йохансон. Той настоя за засилване контрола по външните граници на Шенген и забавяне потока на хора по миграционния маршрут на бежанците през Балканите.
Според шенгенските правила страните в зоната могат да наложат само временни проверки на общите си граници, които трябва да вдигнат след най-много 6 месеца. От правото вече се възползваха редица държави. Германският представител Оле Шрьодер от своя страна каза, че част от проблема е все още неработещият механизъм за квотно разпределение на 160 000 души в страните от ЕС, предаде АФП.
Топ Новини