Избрани Новини
Данаилов отклонил 1 млн евро държавни пари в офшорка
19-06-2017, 18:40
Снимка:ММС
Автор:bulgariautre.bg
Още по Темата:Красен Кралев: Спортът учи децата и на патриотизъм
Министър Кралев прави среща с ръководителите на световния шахмат
ММС започва проверка на БФШахмат за периода 2011 – 2014 г.
Министерство на младежта и спорта започва цялостна проверка на финансирането и проведените състезания от Българска федерация по шахмат за периода 2011 – 2014 г. Това заяви на пресконференция днес министърът на младежта и спорта Красен Кралев. Причината за проверката е предоставената информация от страна на Европейския шахматен съюз (ЕШС) и Световната федерация по шахмат (ФИДЕ), както и решението на Спортния арбитражен съд в Лозана от 22 май 2017 г.
„В решението на съда в Лозана има два важни аспекта. Първият е че съдът приема, че състезанията в к.к. Албена/Златни пясъци не са легитимни състезания от календара на ЕШС. И вторият - парите, които са преведени като такса от българската държава са преведени по сметка в Словения на офшорна компания, регистрирана в Далауеър, която носи името „Европейски шахматен съюз“, каза министър Кралев. Той изнесе данни, че според документите подадени от БФШахмат в ММС за периода 2011 – 2014 г. 1 070 140 евро са платени във въпросната фалшива сметка.
Министър Кралев беше категоричен, че ще се обърне към Главния прокурор на Р България за съдействие за установяване на мащаба на злоупотребата. „Президентът на БФШахмат съвсем съзнателно е включил тази сметка в договорите между федерацията и министерството. Ние не знаем на кой е сметката и не знаем дали там не са превеждани и други суми, например от спонсори на федерацията“, каза министър Кралев. Той потвърди, че ММС ще си потърси цялата сума, отпусната за състезанията в к.к. Албена/Златни пясъци, а не само част от нея, както е според последната проверка на Инспектората. Според него докато не стане ясно с каква точно сума БФШахмат е ощетила държавата, ММС няма как да се произнесе по лиценза на федерацията, който изтече на 4 юни 2017 г.
На пресконференцията присъстваха още вице-президентът на ФИДЕ Георгиус Макропулос, президентът на ЕШС Зураб Азмайпарашвили и генералният секретар на ЕШС Теодорос Тсорбатзоглу, които са на посещение в България по покана на министър Красен Кралев. Целта на тяхното посещение е да се изяснят мащабът и характерът на нарушенията на ръководената от Силвио Данаилов Българска федерация по шахмат и да се обсъдят възможностите за възстановяване на членството и позицията на българския шахмат в европейското и световното шахматно общество.
По-рано през деня ръководителите на ЕШС и ФИДЕ и спортният министър се срещнаха с представители на шахматната общност в България. На срещата присъстваха представители на УС на БФШахмат - Васил Антонов и Васил Тончев, народният представител Руслан Тошев, д-р Михаил Илиев, гросмайстори Кирил Георгиев и Венцислав Инкьов, ръководителят на направление Шах в НСА Радислав Атанасов и зам.-кметът на Банкя Пламен Симеонов. На срещата бяха поканени и гросмайстори Антоанета Стефанова и Иван Чепаринов, както и временния президент на БФШахмат Иван Генов, но не можаха да присъстват заради ангажименти.
„Управляваната от Силвио Данаилов Българска федерация по шахмат е заблудила ММС, като е поискала такса за фалшиви първенства и е превела парите във фалшива сметка, а не на ЕШС“, потвърди вице-президентът на ФИДЕ Георгиус Макропулос. По думите му съдът в Лозана е приел, че няма как Силвио Данаилов да не знае за фалшификацията, защото по същото време е бил президент, както на БФШахмат, така и на ЕШС. Подобни действия на Силвио Данаилов, както и отказът му да предостави каквато и да било официална информация и документи на ЕШС са довели и да изключването на БФШ от европейския съюз, а в момента тече дело и в Етичната комисия на ФИДЕ, което вероятно ще потвърди заключенията на ЕШС. Той обясни още, че в показанията си в Лозана Силвио Данилов е опитал да прехвърли отговорността за действията си на УС на БФШахмат.
„Изцяло подкрепяме инициативата на министър Кралев, защото се убеждаваме, че той иска да помогне на българския шахмат. Надяваме се и вярваме, че той ще продължи с тези стъпки през следващите седмици. Но също така искам да подчертая, че отделно от неговите действия, ние като ФИДЕ не можем да прекратим действията си срещу хората, отговорни за тези постъпки“, каза Георгиус Макропулос. „Ние искаме да видим федерация, на която да имаме доверие и можем да работим с нея. Проблемът е, че днес не знаем на кого можем да вярваме в настоящата федерация“, допълни той.
„Ние сме тук, за да намерим решение, как да върнем българския шахмат в европейското семейство“, каза президентът на ЕШС Зураб Азмайпарашвили. Той сподели, че на срещата с шахматната общественост представителите на сегашното ръководство на БФШахмат са заявили, че не са информирани за злоупотребите, както и не са вземали решение да не бъде предоставена информация на ЕШС, както твърди Силвио Данаилов. „Въпреки това ние не можем да вярваме на хора, които са били членове на ръководството и не са се поинтересували, макар че са имали информация от различни източници, дали наистина е имало злоупотреби във федерацията и защо не се предоставят документи на ЕШС“, допълни той.
Всички участници в срещите се обединиха около мнението, че е необходимо ново начало на българския шахмат. „Всичко оттук нататък е в ръцете на шахматните клубове“, каза министър Красен Кралев. Според него добър вариант е създаването на инициативен комитет, който да обедини по-голямата част или всички шахматни клубове в страната. „Аз знам, че има много честни хора в шахматната общественост. Можем да излезем с достойнство от тази ситуация, като – разбира се – това петно няма да бъде забравено“, каза Красен Кралев. Той подчерта обаче, че бъдещето на този спорт зависи от шахматните дейци в България.
Министърът беше категоричен, че при всички положения ММС няма да подмине констатираните нарушения в БФШахмат и ще търси правата си.
Топ Новини