Избрани Новини
Днес е европейският ден за борба със затлъстяването
В Европа свръх теглото и затлъстяването се превръщат в епидемия
На 19 май отбелязваме Европейския ден за борба със затлъстяването. Кампанията е основана през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване.
Експертите алармират, че в Европа свръх теглото и затлъстяването се превръщат в епидемия. По данни на СЗО между 30 и 80 на сто от хората над 18 години в повечето европейски държави са с наднормено тегло.
Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс - съотношението между енергийната стойност на храната и енергоразхода на човека. Основно условие за постигане и поддържане на здравословно телесно тегло е добрият баланс между разход на енергия при физическа активност и прием на енергия с храната.
Затлъстяването е заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма на човека. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се определя като наднормено тегло или като затлъстяване.
Затлъстяването е причина за развитието на редица заболявания: сърдечно-съдови (атеросклероза, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт), захарен диабет тип 2, злокачествени новообразувания, ставни и дихателни заболявания и др.
С висок риск е затлъстяването при децата, тъй като се формират голям брой мастни клетки, които остават при възрастния човек и не намаляват дори и той да отслабне. Ето защо профилактиката на затлъстяването в зряла възраст започва още в детския и юношеския период.
Специалистите съветват - за да поддържате здравословно телесно тегло, спазвайте следните правила:
Приемайте храна с енергийна стойност, съответстваща на Вашия енергоразход.
Хранете се често и умерено (разпределете храната в 3 основни приема с 2-3 междинни закуски и намалете обема на порциите);
Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци; редовно консумирайте варива и зърнени храни. Тези продукти са бедни на мазнини и богати на хранителни влакнини, които увеличават обема на храната и засилват усещането за ситост;
Избягвайте пикантните подправки и солта;
Пийте най-малко 1,5 л вода и течности дневно;
Намалете консумацията на мазнини и алкохол, тъй като те са висококалорични;
Ограничете консумацията на сладкарски и тестени изделия (пасти, торти, шоколадови десерти, баници и други), тъй като освен въглехидрати те съдържат и голямо количество мазнини;
Движете се ежедневно, като ходите пеша или упражнявате леки физически упражнения.
Топ Новини