Избрани Новини
Готов е проектът за закон за българската маслодайна роза
10-07-2018, 17:53
Снимка:Община Казанлък
Автор:starazagorautre.bg
Още по Темата:Тръгват първите младежки еко патрули на Община Казанлък
Трябва да има регламент и защита за българската маслодайна роза
Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова взе участие в общественото обсъждане на Проекта на Закон за маслодайната роза, което се състоя днес в Института по розата и етеричномаслените култури в град Казанлък. Тя посочи единното мнение на всички страни по темата, че трябва да има регламент и защита за българската маслодайна роза. „През 7-те години на моите мандати сме се събирали в различни формати, имало е и „за“, и „против“ подобен закон, но във всички дебати, инициирани от Община Казанлък, участниците са били обединени, че трябва да има регламент и защита за маслодайната роза.“, каза Галина Стоянова в приветствието си към участниците в срещата. Кметът на Казанлък пожела успех на новия закон в Народното събрание и призова депутатите да го разгледат по същество и да го подкрепят. Галина Стоянова отбеляза специалното отношение в проектозакона на единствения по рода си на Балканите Институт по розата и неговия голям потенциал и благодари на директора доц. д-р Ганка Баева за подготвянето и израстването на научните кадри за едва 1 година, откакто доц.Баева е на ръководната длъжност.
Обсъждането води заместник-министърът на Министерството на земеделието, храните и горите Цветан Димитров: „Трябва да има контролен механизъм, без той да спъва чисто пазарните отношения, но да защити производителите.“, заяви той преди представянето на законопроекта към участниците в срещата - експерти от МЗХГ, розопроизводители, розопреработватели и учени от ИРЕМК.
Главните цели на представения проектодокумент са контрол, за да гарантира качествени суровина и продукти, сертифициране на посадъчния материал за производството на качествен розов цвят, максимална прозрачност и проследяване по цялата верига, от производството на маслодайната роза до пазара на розови продукти, със защитено географско указание „Българско розово масло“.
На ролята на Института по розата в цялостния процес, освен като научно звено с голямо доверие, е посветена цяла глава в подготвяния документ, като частично са вменени задължения по контрола в бранша, което породи в мнозинството от участниците в обсъждането мнението, че Институтът не би могъл да изпълнява новите си ангажименти в сегашния си вид и със сегашния си ресурс и въпросът подлежи на допълнителни уточнения в бъдещи дискусии по темата.
Общото мнение на бранша по предлагания законопроект е, че той е пълноценен, професионално изработен и ще успее да види бял свят.
Топ Новини