Китай със злато и сребро във фигурното пързаляне

Архив Варна

16-02-2010, 09:51

varnautre

Бившите световни шампиони Сюе Шън и Чжао Хунбо (Китай) спечелиха олимпийското злато при спортните двойки на турнира по фигурно пързаляне на зимните олимпийски игри във Ванкувър.

Шън и Хунбо поведоха класирането още вчера след кратката програма с рекордната оценка от 76.66 точки. В днешното състезание китайската двойка получи 139.91 точки, което ги изкара директно на първото място.

След тях се нареди още една китайска двойка - Цин Пан и Цзюян Тун. Изпълнението им бе блестящо и без нито една грешка, затова с право съдиите им отредиха най-високата оцента в днешните танци - 141.81 точки. Така с общ брой сбор от 213,31 точки Цин Пан и Цзюян Тун спечелиха сребърния медал.

Третото място остана за германците Альона Савченко и Робин Шолкови – 210,60 точки.

Изненадата е, че Русия за първи път от десетилетия остава без медал във фигурното пързаляне. Нейните представители Кавагути и Смирнов останаха на четвърта позиция.

Китайците Сюе Шън и Чжао Хунбо, които са семейство, спряха 46-годишната руска доминация при спортните двойки на олимпийски игри. Шън и Хунбо, който се завърнаха на леда след 3-годишно отсъствие, са бронзови медалисти от Солт Лейк Сити 2002 и Торино 2006.