Избрани Новини
Георги Гергов: Ще дам ЦУМ на държавата без стотинка
Eмблематичният за столицата търговски център ЦУМ да стане музей.
Тази идея започна да се обсъжда миналата седмица. Лансира я лидерът на ДСБ Иван Костов, който обясни, че магазинът не е конкурентен на съвременните молове, но сградата е идеална за експонатите на Националния исторически музей.
В момента той е далеч от сърцето на града - в кв. Бояна. Ако се премести в центъра, щял да бъде на ключово място и да се охранява лесно. Костов разкри, че идеята е тръгнала от проектанта Владимир Агов, брат на депутата от ДСБ Асен Агов.
В интервю за "24 часа" в петък проектантът обясни, че ЦУМ е идеалният център за експозиция, която да представя националната значимост на историческите дадености на ларгото. Агов обясни, че е срещнал подкрепа от главния архитект на София Петър Диков и министъра на културата Вежди Рашидов.
Преди 3 месеца разговарял и със собственика - пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Той купи ЦУМ на 19 октомври 2004 г. за 20 млн. евро от британската "Риджънт пасифик груп". В момента магазинът е собственост на синовете му Тодор и Цветомир.
"24 часа" потърси Гергов, за да обясни как гледа на идеята да се раздели с ЦУМ.
- Г-н Гергов, как гледате на идеята, лансирана от лидера на ДСБ Иван Костов, Националният исторически музей (НИМ) да се премести в ЦУМ?
- Тази идея не е спонтанна. В първия момент се чудех какво се крие зад инициативата на Костов, но не можах да отгатна нищо, дори и задкулисно. Това е един вид или вдигане на топката, или продължение на нашето предложение на съвета на директорите на панаира още в самото начало. То беше депозирано в Министерския съвет и в Министерството на икономиката и беше за увеличаване капитала на панаира и за изпълнение на инвестиционната му програма за 5 години напред.
Предложихме, вместо да строим нови сгради, да търсим партньорство или да купим акции от експото, да апортираме ЦУМ Експото не е на подходящото място. На нас ни трябва изложбен център, който няма нищо общо с панаира, сега виждате, че в НДК и експото това не се получава.
Тъй като панаирът е световноизвестна компания, получаваме много предложения за изложения, които е добре да се случват в центъра на града. Тогава направихме предложение да апортираме ЦУМ и там да правим изложбите за филателия, картини, скулптури, бижута и диаманти.
Знаете, че миналата есен в панаира бе експонирана рокля от диаманти, която струваше 2,5 млн. Тогава панаирът бе във възход, икономиката бе в друга ситуация, нямаше я световната криза.
- Какво стана с това предложение?
- Виждате, че те промениха цялата идея пред ЦУМ - от изграждането на паркинг за 700 автомобила, те решиха да изложат експонатите, които не могат да се преместят на друго място. Четох какво казват Фандъкова, главният архитект и Божидар Димитров - има логика в цялата работа.
- Защо според вас СДС определи предложението като нелепо и смешно?
- Защо не приемете, че това е част от играта? Дават оценка от 15 млн. лв. за ЦУМ. Те са политици. Има си експерти, които ще определят цената, това е.
- Някои сини депутати интерпретираха идеята като спасяване на губещо предприятие с държавни пари. Самият Иван Костов повтори също, че ЦУМ е на загуба.
- Нищо не могат да спасяват, никой не ги е молил, не ме интересуват мненията им, това е частен имот.
Направил съм си предложението до бившия министър Румен Овчаров, после и на Петър Димитров, стои на бюрото и на сегашния министър. Направили сме го чистосърдечно с ясното съзнание, че един път изпълнява инвестиционната програма, втори път е необходимост за нас, това е бизнес, като имам брада, ще си намеря гребен. На никого не е работа да дава оценки на моя бизнес.
Как ще е губещ ЦУМ? Вярно, че има пропуснати ползи около строителството край магазина, вярно е, че кризата оказва своето влияние, но в крайна сметка, ако има проблеми, те са си мои и на хората, които са наели вътре площи.
Вярно е, че им харесва и им се ще на хората, които разбират - ето министър, кмет, архитект казват: с тези разкопки и ценности ще бъде добре да затворим цикъла. И това е правилно. Но трябва да говорят с мен.
- Каква точно е вашата идея за магазина?
- Да остане партерът за изложбен център, където да са всички неща, свързани с историята на сградата, там да има подвижни изложения от други градове, от света дори. Партерът да бъде и с комерсиална насоченост и там панаирът да си запази някакъв бизнес. Другите четири етажа да останат за музей. Идеята е да го дадем безвъзмездно на държавата.
- Готов сте да отстъпите ЦУМ на държавата без пари ли?
- Да, безвъзмездно, а в замяна инвестиционната ни програма да се счита за изпълнена. Без държавата да се бърка за това, всички ще са доволни.
- Доколко е подходяща сградата за нуждите на НИМ?
- Питайте специалистите. Тя е 40 000 кв. м и е поне 5 пъти повече от това, в което се помещава музеят в момента.
- Защо бе отхвърлена идеята ви ЦУМ да се апортира в Международния панаир?
- Защото "Пълдин Туринвест" щеше да има повече проценти от държавата. Навярно са били против или просто не са го взели под внимание.
- Правена ли ви е оферта от страна на държавата за ЦУМ?
- Не, никой не е разговарял с мен, аз съм им направил оферта и тя е заведена в деловодството.
- На колко оценявате имота?
- Купил съм го преди 7 г. за 74-75 млн. лв. Сега съдът ще го оцени, ако го оценят за 2 милиона, ще го апортирам за толкова, ако искам. Ако уйдисва на мен, на общината, на държавата, ще вземем решение, ако пък не е изгодно, ще се откажем.
Топ Новини