Избрани Новини
"Монитор": Махат бисерите от учебниците
Чистката на фрапантните бисери от учебниците започва с нови изцяло променени издания за 5 и 6 клас, които ще бъдат по чиновете още през учебната 2011/2012 година.
Това научи „Монитор” от публикувания в сайта на просветното ведомство списък с одобрените учебници за следващата учебна година. Той е утвърден със заповед от 14 януари 2011 година на министър Сергей Игнатов. „Извършени са обективно необходими промени на съдържанието в учебниците за 5 и 6І клас”, подчертаха от просветното министерство. В момента се формира оценителната комисия, която ще прецени дали ще даде зелена светлина на направените поправки, обясниха от МОМН.
Министърът на образованието Сергей Игнатов повдигна въпроса за изчистване на пикантните грешки в съдържанието на уроците още през февруари миналата година, но поправките нямаше как да влязат официално в сила от септември 2010 г.
За следващата година част от учениците и преподавателите
В списъка за учебниците за 2011-2012 година все още липсват графите за 5-и и 6-и клас. Там поправките са най-много, като освен текстовете ще бъдат направени дори и корекции по графичния дизайн и полиграфическото изпълнение.
В учебниците за 5-и и 6-и клас експертите от министерството
сред които твърдението по биология: „Ягуарът е най-бързото животно на планетата - на кратки разстояния развива до 120 км/ч”. Авторите са объркали животното с известната марка автомобили „Ягуар”, защото най-бързото животно всъщност е гепардът. Друг умопомрачителен пример се мъдри на страниците на учебника по музика за 5-и клас. „Кон излезе на ливада, вдъхна въздух и умря”, пеят в час петокласниците.
Заедно с изчистването на бисерите в министерството тече
от 1-ви до 4-ти клас. Експертите предвиждат повече време учителите да отделят за затвърждаване на стария материал, вместо да препускат през нова теория всеки ден. В момента съотношението на нов към стар материал е 80 към 20. Крайната цел е нормата да се промени на 60 към 40. По този начин знанията на учениците ще бъдат ориентирани повече към практиката, смятат от министерството на образованието.
Сложните термини също отпадат от учебниците за 5 и 6 клас. Освен заличаването на бисерите просветното министерство постави задача на експертите да сменят със синоними сложните и неразбираеми за децата термини.
Когато започна ревизията на учебния материал миналата година, просветният министър Сергей Игнатов нареди думата „дискурс” да изчезне от уроците. Според него този термин е плод на постмодернизма, а децата твърде рано се сблъсквали със сложното изразяване на съвременните учени. Авторите на учебници трябвало да се съобразяват с детското съзнание, когато обясняват теорията.