Напаст от кърлежи в България

Архив Варна

08-06-2011, 04:39

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Стотици пациенти, ухапани от кърлежи напълниха поликлиники и болници в цялата страна, пише „Труд”.

Това е много опасно, защото паразитите пренасят тежки заболявания, сред които и кримската хеморагична треска. А тя отнема живота на всеки трети заболял.
Регистрираме лавинообразно увеличаване на жертвите на паразита в последните 2 седмици, съобщи пред “Труд” доц. Ива Христова, шеф на Националната референтна лаборатория по предавани от кърлежи инфекции. Според нея пикът на ухапванията се дължи на неправилно и неефективно пръскане на тревата, избуяла от обилните дъждове.

Проблемът се крие в това, че тревните площи първо трябва да се окосят, а после през целия летен сезон да се напръскат поне 3-4 пъти, а не само веднъж, обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен санитарен инспектор на България. И добави: “Няма как да преброим всички пострадали от паразитите, защото те търсят помощ и в болници, и в медицински центрове в страната. Но със сигурност са стотици седмично.”.

От началото на годината в България са открити 60 случая на марсилска треска, като най-много са в Добрич, Бургас и Хасково. Други 228 българи са били повалени от лаймска болест (43 от тях са от Силистра, а 23 от Варна) и трима от ку-треска, добави д-р Кунчев.
За рекорден брой жертви на кърлежите съобщиха от Спешна помощ в Смолян, предаде “Фокус”. Става дума за 44 пострадали в областта от 20 май до вторник. От 1 юни случаите в Бургаско са 15, каза д-р Костя Бакърджиев, шеф на отделение в болницата в морския град. Голяма част от ухапаните били с лаймска болест и марсилска треска. Второ пръскане срещу кърлежи и бълхи ще бъде извършено днес в Горна Оряховица, Велико Търново, Свищов, Полски Тръмбеш. А в София втората акция по обезпаразитяване бе в понеделник. Тя продължава днес и в четвъртък.

По десетина души седмично от Пловдив и селата биват хапани от кърлежи, каза д-р Моника Троянчева от Регионалната здравна инспекция под тепетата. 10 души с лаймска болест пък са регистрирани в Шуменско от пролетта до сега, съобщи епидемиологът д-р Марко Марков. Според него стотици били ухапаните, които сами вадели паразитите.

Седмица след като ви отстранят кърлежа, мерете температурата си и ако се повиши, търсете лекар, посъветва д-р Кунчев. Наблюдавайте и дали петното около ухапването се увеличава или почервенява.