Кръчмари пробутват китайски сафрид, родният двойно по-скъп

Архив Варна

23-06-2011, 04:27

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Сега рибата има цена, но пък няма риба. Тя буквално отплува, къде е никой не знае, но в нашите води я няма. За това се жалват един през друг родните рибар, научи Стандарт.

В сравнение с миналата година уловът у нас е паднал 10 пъти. За сметка на това цените са скочили с около 20 на сто спрямо 2010 г. Най-много морските вълци се оплакват от липсата на сафрид в нашите води. "Преди ловяхме по 20-30 кила и матрапазите я изкупуваха по 80 стотинки", разказва един от доайените в бранша, най-известният рибар поет Коста Радев от кооперация "Траката" във Варна.

Преди 10-15 години той и колегите му вадили по половин лодка, пълна с калкан. "Сега дъното е тиня, няма пясък, миди, камък", казва Коста. Според него всичко е изтралено и съсипано. "България е единствената държава, в която дъното на морето се трали, а рапанджийството е организиран и голям бизнес", категоричен е той. Рибарят поет влязъл вчера сутринта в морето в 4,30 часа. Но уловът му за деня е 5-6 кила попчета. Той си спомня, че през 70-те и 80-те години по това време са вадили сутрин по две каси сафрид - 24 риби са в едно кило, а сега кълве само граца.

Къде е черната мида и ще се намерят ли пари да спрем екокатастрофата в Черно море, попитаха премиера Бойко Борисов рибарите от най-голямата кооперация "Черноморски изгрев". Генерала се срещна с председателя й Емил Милев, който поиска и съдействие за свободен достъп на нашите кораби в териториалните води на Румъния. Северната ни съседка нарушава международния регламент от 2002 година за такъв достъп за страните от ЕС. Премиерът обеща да постави въпроса на румънския си колега в предстоящата си визита до северната ни съседка и дори да сигнализира, ако нарушенията продължават, председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. Българските рибари недоволстват, защото имат равна квота с румънските за по 50 тона калкан, а в северната ни съседка нито има рибарски флот, нито организация за улова му.

Край Румъния гъмжи от деликатесната риба, но припарят ли наши кораби, веднага ги арестуват, както стана с балчишкия плавателен съд, закотвен там от два месеца вече. На българските рибари тегне забраната за тралене за рапани, а всъщност те ядат мидите, каза Йордан Харасимов, управител на фирма "Север-експорт". Без улова на охлюви рибарите ще умрат от глад, категоричен бе той. В момента рапаните се изкупуват на живо за Япония и Корея по 65-70 цента големите и по 25 цента малките под 65 грама.

Рибарите сигнализира още, че на новоизлюпените кръчмари по морето пробутват китайски сафрид и цаца. Най-много рекламации в заведенията се правят с рибите на сезона, защото клиентите добре ги разпознават. На борсата е пълно с китайски, испански и гръцки сафрид, но черноморският по вкус и качества ги удря в земята. Вносната риба върви евтино - по 4-6 лева за килограм. Миналата седмица рибарите извадили едър сафрид и на борсата го разграбили като топъл хляб, въпреки че цената стигна 12 лева на кило, казаха от "Север-експорт" под Аспаруховия мост.

На тържището предлагат предимно родна граца по 7 лева за килограм. Рибарите се оплакват, че това лято сафридът е изчезнал. Според версията им или пасажите ни подминават, или турци са направили заграждения и не го пускат в наши води.