Еколози алармират: Нона Караджова позволява застрояването на крайбрежието на Природен парк Странджа

Архив Варна

29-06-2011, 10:43

Снимка:

СНИМКА: strandja.bg

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Становище на коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" по ново решение на екоминистерството за застрояване на Природен парк Странджа.

София, 29 юни 2011 г. – Коалицията от над 50 неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” предупреждава, че застрояването на крайбрежието на природен парк Странджа продължава.

Със свое решение от 22 юни 2011 г. Министерство на околната среда и водите (МОСВ) е разрешило застрояването на нови 4 декара ливади и пасища край Резово от хора, близки до Йордан Цонев от ДПС. Мотивите на МОСВ са, че това няма да доведе до увреждане на видовете и местообитанията, опазвани в защитената зона и че това е допустимо съгласно режима на Природен парк Странджа.

В решението обаче няма данни да е оценен сборният ефект от разрешеното до момента застрояване на тревните местообитания по крайбрежието на Странджа.

Решението на МОСВ не отразява изискванията на Закона за защитените територии, според който в границите на защитените територии се включват гори, земи и водни площи. Но не и имоти с вили за лично ползване, каквито официално са посочени в решението! За да се спази законът, територията, която ще смени предназначението си, трябва да бъде изключена от Природен парк Странджа по предвидения от закона ред.

Решението за застрояване 4-те декара край Резово е само част от политиката на МОСВ да позволява застрояване на крайбрежието на Природен парк Странджа на парче. За периода 2008 – 2010 г. на официалния сайт на МОСВ са качени общо 33 разрешения за застрояване.

Именно поради плановете за масирано урбанизиране на крайбрежната част на Природен парк Странджа чрез Общия устройствен план (ОУП) на община Царево, Европейската комисия започна наказателна процедура срещу правителството на България.

Този ОУП не е действащ, но се използва като мотив да е в сила стария териториално–устройствен план на Царево от 2008 г., който предвижда застрояване, чието въздействие върху видовете и местообитанията от европейската екологична мрежа Натура 2000 въобще не е оценено.

Строителството в защитените зони и природните паркове не е забранено. Но то трябва да се извършва съгласно закона. Застрояването следва да се прави след процедура за изключване от природния парк.

От гледна точка изискванията за опазване на Защитена зона Странджа от Натура 2000, която съвпада с природния парк, застрояването може да се разреши само при доказана липса на значително отрицателно въздействие. За да се докаже такава липса на значително въздействие, трябва да се разглежда натрупването на ефекта от всички малки застроявания върху местообитанията.

Значителната част от Природен парк Странджа е горски масив. Именно поради тази причина местообитанията по крайбрежието са изключително ценни за птиците, преминаващи по маршрута „Виа Понтика”, както и за други видове.

Опазването на крайбрежието от по-нататъшно застрояване е в полза на екологичния и селски туризъм, който е основен поминък в района.

Коалицията „За да остане природа в България” ще обжалва решението на МОСВ и настоява за прекратяване на практиката за застрояване на Странджа парче и за спазване на закона. Заради опитите за практическо закриване на Природен парк Странджа Народното събрание прие специални промени в закона през 2007 г., които да го предотвратят.

Допълнителна информация:

Решението на МОСВ може да видите тук

За контакти:

- Андрей Ралев, Сдружение за дива природа - БАЛКАНИ, 088/9436845, aralev@balkani.org

В Коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.