1560 бебета родени от началото на годината, 13-годишна е най-младата майка

Мисия Варна

07-09-2011, 16:55

Снимка:

АРХИВ © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Утре в Специализираната АГ болница ще бъдат официално открити обновените стаи за родилки и новородени

До края на август в Специализираната АГ болница са родени 1560 бебета, от които 36 близнаци и 2 тризнаци.

Недоносените са 233 деца, от които най-малкото спасено в интензивното отделение на неонатологията бебе е тежало само 550 грама. Отново момичетата са повече – 832, спрямо 728 момченца. Най-младата родилка е била на 13 години, а най-възрастната на 47 години, съобщи управителят на СБАГАЛ д-р Радослав Минков. Утре ще бъдат официално открити обновените стаи за родилки и новородени.

Статистиката за работата на Специализираната АГ болница за осеммесечието отново потвърди, че лечебното заведение поема най-тежките случаи в Североизточна България. Екипите са спасили живота и на 24 рискови новородени, преведени от други здравни заведения в региона. Освен тежките състояния, е имало и доста недоносени, като летален е бил краят само за 3 бебета. Самият факт, че тези 27 деца са били доведени във варненската АГ болница, доказва че тя е последният шанс за оцеляването на рискови новородени, каза още управителят д-р Радослав Минков. Той добави още, че броят на рисковите новородени от региона, както и на родилките с тежка бременност, които обикновено раждат увредени деца, непрекъснато се увеличава. Това поставя на изпитание екипите от неонатология, защото интензивното отделение се нуждае от още специализирана апаратура, но за съжаление няма кой да осигури финансовите средства за закупуването й. Засега ръка е подала за пореден път холандската фондация SMHO, която достави през тази година три кувьоза за недоносени бебета.

След бума на новородени през 2009 г., в болницата се поддържа едно постоянно ниво на родените в последните две години. С цялата си дейност ръководството си е поставило за цел да поддържа около 2500 бебета годишно, като по-високата цел е да се достигнат 3000 бебета годишно, което не е било постигнато в здравното заведение повече от 20 години.