Избрани Новини
Китай се гордее със съкращение на раждаемостта
Най-населената държава в света днес щеше да търси храна за още много милиони гърла, а не за само 1,34 млрд. души
Политиката на Китай за едно дете на семейство предотврати близо половин милиард раждания, но и се превърна в демографска бомба със закъснител, тъй като населението остарява и това носи на страната огромни икономически и социални проблеми.
Докато Земята очаква седеммилиардния си жител, Китай може да се похвали, че от 1979 насам е съкратил раждаемостта на близо 1,5 деца на жена. Без ограниченията на властта в Пекин, които нито една друга страна по света не налага толкова стриктно и мащабно, най-населената държава в света днес щеше да търси храна за още много милиони гърла, а не за само 1,34 млрд. души. Законът обаче доведе и до масови стерилизация и аборти, а голям брой новородени момичета или се убиват, или изоставят. А двойките, които не спазват законите, остават без заплата години наред, губят социалните си услуги и често дори се лишават от свобода.
Техните т. нар. "черни деца" пък нямат правен статут в страната. Кризата в Китай наближава "с несравнимо по-бързи темпове", отколкото в Европа, където раждаемостта падна осезаемо през последния век, заяви парижкият демограф Кристоф Жилмото. В следващите пет години броят на китайците над 60 години ще скочи от 178 млн. на 221 млн. души – от 13,3% на 16% от населението. А до 2050 четвърт от китайското население ще бъде над 65 години, сочат прогнозите на експертите. Проблемът е, че Китай няма необходимите медицински съоръжения за хората в напреднала възраст, изпитва остра нужда от старчески домове и не разполага с достатъчно работници с медицинско образование. Правителството планира да удвои броя на леглата в специализираните институции на 6 млн. до 2015, но това ще покрие само настоящия недостатък. А в бъдеще той ще расте.
Топ Новини