Избрани Новини
Хелоуин - звезден час за търговците, карнавал - за децата
Децата са ваканция, заради изборите, и ще се приготвят и ще празнуват на воля. Хората по света харчат много пари за Хелоуин
Хелоуин – празникът в нощта на 31 октомври, когато всички се дигизират, а след това изхвърлят костюмите си, се настани и у нас. Търговците на тикви по пазарите потриват доволно, че реколтата ще стигне, където трябва. Магазинчета за подаръци наизвадиха вещиците, за да са под око на влизащите купувачи.
Децата са ваканция, заради изборите, и ще се приготвят и ще празнуват на воля. Хората по света харчат много пари за Хелоуин , защото имат нужда един ден в годината да се почувстват „развързани” и празнуващи без рамка и правила. У нас – декорираме тикви и дини, и се обличаме някакси карнавално. Маскарадът е навсякъде – по къщите, на улицата, в дискотеките.
Празникът Хелоуин се е зародил някъде в предхристиянските времена. Келтите почитали езическите ритуали и вярвали,че животът се заражда от смъртта. На 31 октомври започвали дните на студ, тъмнина и смърт. Затова тогава празнували започването на своята Нова година. Всъщност празнували тъмнината, защото жреците ги съветвали да загасят всички огньове и светлини по домовете. Така се връщали мъртвите. През вековете ритуалът се развил. Хората започнали да скитат в тъмното в костюми на вещици, духове, демони. Така се размивала границата между живота и смъртта.
На един папа му хрумнало да противодейства на езическия празник и обявил 1 ноември за ден на вси светии – ден за прослава на всички християнски светци и мъченици. Вечерта преди празника се извършвало бдение, а на сутринта - сутрешно причастие. Но това амбицирало още повече езичниците и антихристияните и те превърнали Хелоуин в нощ на магьосничеството, вещерството и други окултни практики.В Източното Православие, денят на Всички Светии се празнува в началото на лятото, в първата неделя след Света Петдесетница.
Топ Новини