Данъчният инспектор Христев отърва затвора с условна присъда

Архив Пловдив

11-01-2012, 13:35

Снимка:

Plovdivutre.bg

Автор:

Анастасия Близнакова

Всичко от Автора

Пловдивският окръжен съд осъди данъчния Христо Христев

Пловдивският окръжен съд осъди данъчния Христо Христев, на две години и осем месеца лишаване от свобода условно с пет години изпитателен срок, съобщиха от пресцентъра на институцията. Христев беше осъден на лишаване от право да заема държавна длъжност в държавни финансови институции и лишаване от право да упражнява професия, свързана с материално – отчетническа дейност за срок от пет години и на глоба в размер на 1000 лв. 

Той беше признат за виновен в това, че през времето 20.04.2011 г. – 04.05.2011 г. в Пловдив при условията на продължавано престъпление в качеството си на длъжностно лице – инспектор по приходите в ТД на НАП гр. Пловдив, Дирекция „ Контрол ” – Отдел „ Контролна дейност ”, Сектор „ Ревизии ” и проверки на 20.04. 2011 г. е поискал от Георги Маврудиев подкуп в размер на 5000 лв.

На 4 май на пътното платно до предприятие „Булсафил” в посока с. Скутаре е приел от Георги Маврудиев дар – 500 лв. За сумата той е извършил друго престъпление по чл. 311, НК във връзка със службата си – съставил е официален документ – протокол за извършена проверка на дискотека „Хю Бокс ”, в който е удостоверил неверни обстоятелства, а именно, че при проверката са били представени паспортите на фискалните устройства в заведението, с цел да бъде използван този документ като доказателство за тези обстоятелства – престъпление по чл. 301, ал.3, НК. 

Подсъдимият Христев работил в ТДУ - Пловдив от 1996 г. Районният прокурор в Асеновград изготвил разпореждане, с което възложил на РУП гр. Асеновград, ТД НАП гр. Пловдив и РИОКОЗ гр. Пловдив извършване на съвместна проверка на нощни питейни заведения на територията на Асеновград на 15 април миналата година.

На следващия ден Христев, заедно със свой колега и полицейски служители, пристигнали в нощен клуб „ Хю Бокс ” в Асеновград. Била извършена проверка на оборотите на фискалните устройства и наличните пари у сервитьорките. Поискани  били и паспортите на касовите апарата, но собственика на заведението – Георги Маврудиев не могъл да ги намери.

Служителите от НАП му обяснили, че това е много голямо нарушение. Маврудиев обещал да намери дубликати на 18.04.2011 г. Христев му дал номера на мобилния си телефон и поискал на другия ден да се чуят, за да се разберат как да процедират, за да избегнат глобите, които според Христев били от порядъка 18 – 20 глоби от по 500 лв. Маврудиев не разбрал за какво точно ще го глобяват, още повече, че в протокола от проверката не били записани никакви нарушения.
После  Христев пристигнал в дискотеката. На срещата с Мавродиев обяснил, че са установени нарушения, касаещи всяко фискално устройство и че общата глоба ще  е в размер на 30 000 лв.

В следващите няколко дни били проведени още две срещи с Христев, който изявил желание да помогне, като казал, че като приложат паспортите, всичко ще е наред. Обяснил, че ще бъдат глобени с 500 лв., защото „ много хубаво не е на хубаво ” и нямало как да се размине без глоба. Поискал  5000 лв. за усилията си - по 1000 лв. за всеки касов апарат. Показал и протокола от проверката, за да убеди Мавродиев, че в него не са констатирани нарушения.

Мавродиев и Христев се срещнали на 4 май миналата година на пътя гр. Пловдив – с. Скутаре, до предприятие „Булсафил”, при което Маврудиев му предал 500 лв. и обещал, че до края на месеца ще гледа да „ оправи ” всичките. След като се разделили, Христев бил задържан от служители на Отдел „ БОП ” гр. Пловдив.
Делото е гледано по процедурата на съкратеното съдебно следствие без разпит на свидетели и вещи лица. Подсъдимият признава изцяло фактическите обстоятелства по повдигнатото му обвинение, поради което му е наложено по – ниско наказание.

Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок пред Апелативен съд Пловдив.