Пловдив се поклони пред капитан Бураго

Архив Пловдив

16-01-2012, 12:26

Автор:

Ирен Лазова

Всичко от Автора

На 16 януари 1878 година е последната битка от Руско-турската освободителна война. Пловдив, тогава Филибе, осъмва свободен. Спасен от опожаряване и гибел благодарение на младия, но изключително смел и дързък капитан Бураго и неговите драгуни.

Пловдив отбеляза 134 години от Освобождението с тръжество пред паметника на капитан Бураго.  Г-жа Цецка Цачева – председател на 41-то Народно събрание, депутати, общественици и граждани поднесоха венци и цветя на Монумента, издигнат в чест на освободителите.

Слово произнесе Областният управител Здравко Димитров:

"За мен е чест, вече като областен управител, че под моя патронаж, със съдействието на кмета на Пловдив Иван Тотев, се организира отбелязването на 134-та годишнина от освобождението на Пловдив.  Изключително съм горд, че за трета поредна година това става на паметната композиция, която признателните пловдивчани са построили в прослава на подвига на капитан Александър Бураго. Дължим признание и на онези пловдивчани, чиято будна съвест ни накара преди три години да обновим паметния комплекс.
    На 16 януари 1878 година е последната битка от Руско-турската освободителна война. Пловдив, тогава Филибе, осъмва свободен. Спасен от опожаряване и гибел благодарение на младия, но изключително смел и дързък капитан Бураго и неговите драгуни.
На фона на големите битки за Шипка, Стара Загора и Плевен, на последвалите събития в Одрин и Сан Стефано, битката за Пловдив остава малко в сянка. Образът за всяко едно историческо събитие обаче се създава след неговото приключване и от поколенията след него. Пловдивчани успяват да запазят спомена за руския капитан, както и за 123-те български затворници, избити от турците непосредствено след падането на Шипка. Спасяването на града ни от огън и клане не е маловажно, тъй като това дава възможност за бързото и успешно развитие на икономиката както за самия Пловдив, така и за младата българска държава. Запазен е елитът на града, голяма част от който стават ядрото за осъществяването на едно друго, също много важно за България събитие – Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 година. Събитие, което трудно би станало, ако Пловдив бе последвал съдбата на Стара Загора, Сопот, Карлово, Калофер, които са разсипани, разрушени, опожарени по време на руско- турската война. Затова прави чест на поколенията пловдивчани, които винаги на тази дата се прекланят пред подвига на руския капитан Бураго. "