Избрани Новини
Обявяват епидемия в Пловдив при 15 000 болни
Шефът на епидемолозите в Хасковско разкрива какъв грип ни мори
Д-р Ангел Кунчев е роден през 1959 г. в Харманли. Завършил е Пловдивския медицински университет през 1985 г. 17 години е шеф на епидемиолозите в Хасковска област. Той коментира пред "Всеки ден" задаващата се грипна епидемия. Тя вече пъпли към Пловдив, след като в съседен Пазарджик бе обявена такава.
Д-р Кунчев, каква е заболяваемостта от грип в страната?
- Националните стойности на заболяваемост се отчитат седмично. За изтеклата седмица са 130 болни на 10 хиляди души население. Регионалните здравни инспекции следят заболяваемостта ежедневно и се вижда, че динамиката е много голяма. Тя расте много бързо, особено в някои райони. Те са Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Софийска област. В Самоков вече е обявена епидемия. Промяната е само, че от сряда и община Пазарджик обявява епидемия. Там няма да се спират учебните занятия. Очаква се, че до края на седмицата и други общини ще се включат, но това зависи от конкретната ситуация.
При какви обстоятелства се обявява епидемия?
- Стойностите са ориентировъчни. Когато се прехвърлят 250-300 болни на 10 хиляди население, вече явно нещата вървят към епидемия. Това означава, че в Пловдив трябва да има около 15 000 болни, за да обявим епидемия. Оценките обаче се правят на място от регионалната здравна инспекция според данните. Не се отчита само заболяваемостта, а и търсенето на медицинска помощ, струпване на опашки пред кабинетите на личните лекари, търсене на медикаменти в аптеките, отсъствия от училища и градини.
Какви мерки се взимат при обявяване на епидемия?
_ Още в предепидемичния период се разпореждат мерки - спиране на свижданията в болниците и на детските и женски консултации. Прекратяват се плановите имунизации с цел да не се съсредоточават на едно място много деца.
Има ли достатъчно лекарства?
- Симптоматичните лекарства са налице винаги. Това са тези, които влияят на температура, главоболие. Реално специфичните лекарства са антивирусните препарати. От тях от Министерството на здравеопазването сме разпределили съответните количества на общопрактикуващи лекари, спешна помощ и на отделенията в болниците, които приемат тези случаи. Обикновено това са вътрешните, пулмология и детските. Всеки, който има необходимост и нужда, ще има достъп до тях. Навременното им прилагане е ключово за добрия ефект. Медикаментите са безплатни, но не се дават по задължение и по списък на всички болни, а след преценка на състоянието, за да се избегне тежко протичане и усложнения при хора от рисковите групи. Такива са възрастните, хората с придружаващи заболявания, с проблеми в имунитета, често боледуващи деца.
Какви щамове на грип са регистрирани у нас?
Това, което още напролет Световната здравна организация публикува, напълно съвпада с прогнозите. Два щама циркулират - "Пърт" и "Калифорния", или така нареченият свински грип. В момента из Европа и в България преобладава в близо 90% от случаите "Пърт". По-рядко при по-тежките случаи се среща другият щам.
Кои са най-застрашени от заразяване с грип?
- При предните две години, когато водещ бе свинският грип, водеща характеристика бе, че засяга по-младите хора. Класически и "Пърт", и предишните щамове засягат всички възрасти. С оглед на това, че се търси помощ при по-рисковите контингенти, се забелязва отчетливо по-висока заболяваемост при по-ниските възрасти. Това е естествено, защото, когато се разболее дете, родителите му задължително го водят на лекар.
Явно няма как да се опазят хората по касите и тези, които постоянно се срещат с други. Къде е най-опасно за работа?
- Определено това са рискови групи. Към тях спадат и лекарите от спешна помощ, личните лекари, хора, работещи в офиси, градски транспорт, банкови служители. Обикновено при тях заболяваемостта е по-висока, затова им препоръчваме да се имунизират навреме.
Топ Новини