125 години от издигането на Айфеловата кула

Архив Пловдив

26-01-2012, 09:32

Автор:

Мари Милкова

Всичко от Автора

Построена е за две години два месеца и пет дни по случай Световното изложение през 1889 г., отбелязващо 100-годишнината от Френската революция

Преди 125 години в Париж започва издигането на Айфеловата кула, един от най-известните символи на френската столица. Построена е от стоманени конструкции по проект на френския инженер Густав Айфел, съдържа близо 18 000 метални елемента, тежи над 10 000 тона, височината й е 314 м. До върха се стига по 1792 стъпала - символ на годината, когато е обявена първата Френска република. Строителството й вълиза на 7,4 млн. френски франка. Официално е открита на 31 март 1889 г., отворена е за посетители на 6 май 1889 г.

Когато обаче преди 125 години започва изграждането й парижани далеч не попадат в плен на любовта от пръв поглед - описват я като безполезно чудовище, ограбило красотата на френската столица. Айфеловата кула е построена за две години два месеца и пет дни по случай Световното изложение през 1889 г., отбелязващо 100-годишнината от Френската революция.

Първоначалната идея предвиждала 20 години след построяването си кулата да бъде демонтирана. Желязната конструкция, издигаща се на Марсово поле, оцелява благодарение на комуникационната си стойност и се превръща в един от най-прочутите монументи в света, привличащ милиони туристи всяка година. 

Наричана "Желязната дама", Айфеловата кула е вдъхновявала певци, поети, художници и кинодейци. Нейни миниатюрни копия красят милиони домове по света. Кулата носи името на своя създател Густав Айфел, който и в най-смелите си мечти не си е представял, че неговото творение ще се превърне в световна икона.

Днес е висока 324 метра заедно с антената, монтирана през 1957 г. При покачването на температурите височината й може да се увеличи с 18 сантиметра заради разширяването на метала. Близо 20 000 крушки осветяват конструкцията и я превръщат в спиращ дъха на туристите обект.

Плановете за бъдещето на Айфеловата кула са разнообразни. Предложението на група инженери например е към металната конструкция да бъдат прикрепени 600 000 растения, за да заприлича прочутият монумент на гигантско дърво.