Горещата бира сгрява през зимата

Архив Пловдив

04-02-2012, 13:49

Автор:

Ирен Лазова

Всичко от Автора

Питието не винаги се е сервирало студено

Народите, които знаят какво е истински зимен студ, отдавна са се научили да се приспособяват към условията на живот. Подходящите дрехи храна, и не на последно място напитки са важно условие, за да се чувствате добре през студените месеци.

Една приятна напитка за зимата е горещата бира. Далеч не винаги тя се е пиела охладена както днес. До края на 18-ти век жителите на скандинавските страни и на британските острови са предпочитали горещата бира в студените месеци.

Питието е било също така разпространено, както кафето и чаят. Горещата бира се сервирала в кръчми, приготвяла се вкъщи и се смятала за лечебна. За стопляне е подходяща само тъмната бира.

Една от рецептите за гореща бира е да се кипне бирата, да се добави захар, подправки на вкус и да се сервира с топли препечени филийки. Друга рецепта изисква печени ябълки.

Тя е древнобританска и се нарича „вълната на агнето”. Опечете няколко ябълки, докато кората им не се напука. Затоплете бирата, добавете в нея малко джинджифил, захар и индийско орехче. Преди сервиране пуснете парченца нарязана печена ябълка в бирата.

В Русия от векове се сгряват със сбитен. За да го приготвите, в един литър вода, след като се заври, добавете триста грама мед и оставете да кипне. Добавете канела, джинджифил, индийско орехче, карамфил, лайка, мента.

Варете половин час и оставете да се запари. Прецедете и сервирайте горещ. Може да добавите в горещата напитка прясноизцеден сок от плодове, за да й придадете свеж вкус.

Европейците са предпочитали глювайн, с който се топлели в студените месеци. На практика това е греяно вино с подправки. За да направите класически глювайн, в 100 г вода, която кипи, добавете 100 г захар или мед, подправки на вкус – карамфил, шафран, канела, кардамон, дафинов лист, черен пипер на зърна, индийско орехче, както и настъргана кора от портокал или лимон.

В тази смес излейте бутилка вино и нагрейте до седемдесет градуса. Не го оставяйте да кипне. Прецедете и налейте в чаши. Добавете парченца ябълка, портокал или круша.

Пуншът открай време е традиционно сгряващо питие за англичаните. Той се прави с вино, бренди, ром или бърбън, в който се добавя плодов сок и парченца плодове.

В нагрято до седемдесет градуса вино добавете захар и мед и подправки по вкус. Прясноизцеден сок от плодове налейте във висока чаша. Добавете ром или бренди и през цедка налейте вино. Чашата се подгрява предварително – това се прави, като се налее в нея гореща вода и се остави за една минута.

Грогът е изобретен през осемнадесети век като средство за борба с пиянството на моряците на кралската флота на Великобритания. За да се преустановят честите пиянски сбирки на моряците, към порциите храна, които им отпускали, задължително се сервирала и чаша ром, разреден с вода и захар.

Грог се прави, като се кипнат пестотин милилитра вода и в нея се пуснат няколко пакетчета черен чай. След три минути се изваждат, добавя се захар, канела, карамфил, индийско орехче, черен пипер на зърна.

Разбърква се, добавят се триста милилитра ром. Нагрява се, без да кипва, оставя се за петнадесет минути захлупен и се налива в предварително затоплени чаши.