Днешният ден в България е обявен за национален траур. Свеждаме глави за да почетем 10-те жертви, които загинаха по време на наводнението в хасковското село Бисер. Скъсана стена на язовир „Иваново" потопи в понеделник сутринта селото. През днешния ден навсякъде националният флаг ще бъде спуснат наполовина, а планираните тържества ще се отменят. Когато отмяната е невъзможна, мероприятията ще започват с минута мълчание или слово в памет на жертвите. В съвременната българска история ден на национален траур се обявява от правителството по повод големи трагедии и в памет на жертвите от тях.
От 1990 г. правителствата на България са обявявали ден на национален траур 14 пъти. Първият от тях е 25 декември 1990 г., когато Коледа е почернена от смъртта на 10 военнослужещи, удавили се в река Върбица край Момчилград по време на учение . Пет години по-късно - през 1995 г. на 15 август България отново скърби за свои войници. Четири дни преди това, при катастрофа на околовръстното шосе в София камион, в който пътуват 14 момчета от Транспортни войски се запалва и те загиват. Национален траур е обявен и на 2 септември 1997 г., когато ден по-рано при експлозия в мини „Бобов дол“ загиват 11 миньори.
На 13 септември 2001 г. България обявява ден на траур в памет на жертвите от терористичните атаки на 11 септември в Ню Йорк. Траурен ден по същия повод е обявен в почти целия свят. През същата година в навечерието на Коледа, друга трагедия разтърсва страната. На 21 декември 7 деца умират, смачкани от тълпата в столичната дискотека „Индиго“. За ден на траур е обявен 23 декември.
Коледата през 2003 г. също е помрачена от национална трагедия. На 27 декември при атентат срещу база „Индия“ в иракския град Кербала, умират петима български войници. За траурен ден е обявен 30 декември. Поредната национална трагедия за България идва едва след няколко месеца, отново в навечерието на голям християнски празник. През 2004 г. на 8 април, три дни преди Великден е обявен траур. Той е в памет на 12 деца, които умират в автобус, паднал в река Лим в Черна гора.
На 10 декември 2006 г. национален траур е обявен в памет на 18 загинали в катастрофа между градски автобус и камион край град Бяла. Трагедията се случва на 7 декември. На 9 декември община Бяла обявява 5-дневен траур в памет на жертвите - всички от града. За траурен ден е обявен и 5 март 2008 г. Той е в памет на 9 загинали пътници при пожар във влака София - Кардам на 28 февруари същата година.
29 май 2009 г. е обявен за траурен ден в памет на 16 загинали при катастрофа в област Ямбол. В общината е обявен 3-дневен траур. През същата година България е сполетяна от още една трагедия. На 5 септември 15 души умират при потъването на туристическия кораб „Илинден“в Охридското езеро. За Ден на траур е обявен 7 септември.
На 18 април 2010 г. България обявява национален траур по повод трагичната смърт на президента на Република Полша Лех Качински. Президентът, съпругата му и делегация от полския политически елит умират в самолетна катастрофа край руския град Смоленск на 10 април. Ден на траур е и 16 юни 2011 г., заради тежка катастрофа на автомагистрала „Тракия“, която отнема живота на осем души.