Избрани Новини
И пловдивчани плащат 5200 лв. за стволови клетки
Потенциалът на тези клетки е огромен, защото се използват за лечението на рак, детска церебрална парализа, мултиплена склероза, диабет, травми на гръбначния мозък, хронични фистули, инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност и др.
Стотици български семейства са съхранили стволови клетки при раждането на детето си през последната година и половина, стана ясно на вчерашната лекция в безплатното Общинско училище за бъдещи родители в Пловдив. „Всеки месец сключваме по 30 нови договора с родилки от София, Варна и Пловдив“, конкретизираха Бистра Ваклинова и Деяна Йорданова от Медицински център „Афродита”.
Клиниката е специализирана в ин витро процедурите и съхранението на стволови клетки и е официален представител в България на Future Health – най-голямата частна акредитирана тъканна банка в Европа за съхранение на хемопоетични стволови клетки от кръв на пъпна връв и мезенхимни стволови клетки от тъкан на пъпна връв. Бъдещите родители, дошли на поредния безплатен урок на 11 февруари в книжарница „Форум” в мол “Галерия Пловдив”, научиха, че стволовите клетки са „основните” клетки, които имат способността да възстановят функциите на кръвната, имунната, сърдечната система и органите в човешкото тяло.
Чрез тези т.нар. резервни части съвременната медицина успешно лекува повече от 80 заболявания. Най-безопасно и ефективно стволовите клетки се изолират от току-що отрязаната пъпна връв на новороденото. Кръвта от пъпната връв съдържа два вида стволови клетки - хомопоетични и мезенхимни. Обикновено пъпната връв и плацентата се изхвърля като отпадък, а те съдържат клетки, които са като „тухли и строителен материал “ при изграждането на органите на хората.
Вземането на стволови клетки се извършва след раждането като медицински специалист извлича от пъпната връв и от плацентата материал напълно безболезнено и безопасно за майката и детето. След това този материал се поставя в контейнер и се изпраща в център „Хелт Кеър“ във Великобритания, където се съхранява в специални лаборатории.
Взимането, замразяването и съхраняването за период от 20 години на многофункционалните клетки варира между 4200 и 5200 лв. в зависимост от това дали само кръв или кръв и фрагмент от пъпната връв се съхраняват, като вторият случай е препоръчителен, тъй като се обхваща по-голям списък от заболявания за третиране. Потенциалът на тези клетки е огромен, защото се използват за лечението на рак, детска церебрална парализа, мултиплена склероза, диабет, травми на гръбначния мозък, хронични фистули, инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност и др.
Стволовите клетки от пъпната връв, превъзхождат стволовите клетки на костния мозък, защото са 100% съвместими за детето и до 80 процента при родителите, братята и сестрите. „Българските майки трябва да разберат и да се убедят в същественото значение на съхраняване на стволови клетки, която се превръща в застраховка живот за тяхното дете, семейството, близки родственици“, Тези думи на д-р Роджър Дейнти припомни на вчерашния урок Бистра Ваклинова. Само преди дни „Фючър Хелт“ и Медицински център „Афродита“ проведоха научен симпозиум, на който лекция изнесе д-р Роджър Дейнти - изпълнителен директор на „Фючър Хелф“ Нотингам, Англия, и професор по молекулярна биология и биохимия в Медицински университет в Нотингам, с приз за 2011 г. от Кралицата на Англия за принос и заслуги в областта на научно-изследователската дейност.
Организаторите на безплатното Общинско училище за бъдещи родители - Центърът за бременни жени припомнят, че темата на следващата лекция на 25 февруари от 11 часа е „Дневен режим на новороденото” с лектор Антоанета Борисова, председател на Центъра за бременни жени.
Топ Новини