Избрани Новини
Митниците похабили стоки за милиони
Проверката е направена само за 2010 г. Установено е, че в много от складовете на Агенция “Митници” залежават стоки, отнети в полза на държавата още през 1998-1999 г.
Българските митници са похабили конфискувани или изоставени в полза на държавата стоки за милиони, без да могат да ги продадат, пише в.Труд. Това констатира Сметната палата в свой доклад, публикуван на сайта й.
Проверката е направена само за 2010 г. Установено е, че в много от складовете на Агенция “Митници” залежават стоки, отнети в полза на държавата още през 1998-1999 г. Част от тях - парфюмерия, козметика, перилни препарати и други подобни, отдавна не стават за нищо и срещу тях митниците не могат да получат приходи. В същото време има разходи за съхраняването им. Одиторите се натъкнали дори на абсурда конфискувани плодове и зеленчуци да се заприходяват счетоводно със срок на съхранение 12 месеца, като е сигурно, че няма как да не се развалят.
През цялата 2010 г. Агенция “Митници” е изкарала едва 3,2 млн. лв. приходи от продажба на конфискувани стоки, при положение че според собствените й счетоводни данни по складовете има конфискувани вещи на стойност над 20 млн. лв.
Проверката на палатата е установила, че в половината митници из страната изобщо няма писани правила за съхранението и продажбата на отнети в полза на държавата стоки. Едва от миналата година между НАП и митниците има договор за продажба на такива вещи и в много от териториалните поделения на данъчните често се правят търгове. На тях обаче най-често се продават злато, бижута и автомобили.
Какви са загубите от похабените стоки в доклада на Сметната палата не се казва, тъй като обект на проверката й не е това, а спазването на финансовите закони и бюджетната дисциплина. Сред по-сериозните нарушения са това че агенцията не съхранява както трябва документацията за проведените обществени поръчки и не изпраща навреме обявите и информацията за вече сключените договори в националния регистър и в официалния вестник на ЕС.
През цялата 2010 г. бюджетът на агенцията е коригиран цели 11 пъти, като субсидията от държавата е повишена с 25% и в крайна сметка е 53 млн. лв. Собствените приходи на агенцията са били едва 7 млн. лв.
Топ Новини