Биг Брадър за крадците на парно

Архив Бургас

17-02-2012, 10:23

Автор:

Бургас Утре

Всичко от Автора

Сметки от порядъка на 360-500 лв. станаха „нормални” за двустайни и тристайни жилища. Основното обяснение и на топлофикацията, и на счетоводителите са точно кражбите, както и високата сградна инсталация във входове, в които се топлят малко съседи.

Биг брадър ще лови крадците на парно. Става въпрос за топломерите с възможност за дистанционно отчитане, за които се предлага да станат задължителни и всички абонати да се снабдят с тях, за да се реши проблемът с кражбите на топло, пише в. Монитор.

Това предлага зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-шеф на комисията по икономика и енергетика в НС Валентин Николов. Ако при обсъждането на тази идея тя получи обществена подкрепа, ще вкарам предложение за промяна в Закона за енергетиката, така че тя да може да се реализира, обясни пред „Монитор” Валентин Николов.

Предложението на Николов идва в момент, в който предстои масова подмяна на топломерите. Тази година трябва да бъдат сменени 60 на сто от всички уреди по радиаторите в топлофицираните жилища у нас, а през 2013 г. вече да няма стари разпределители

 Общо техният брой за страната е около 1,5 милиона. Според зам.-шефа на ПГ на ГЕРБ законовото изискване би следвало да задължи  фирмите за  топлинно счетоводство да предлагат само уреди с възможност за радиоотчет. Положението с кражбите на топлоенергия вече е нетърпимо и трябва да се намери вариант те да бъдат преустановени, а сметките за парно да са реални всеки месец.

В тази посока се обмислят още няколко мерки. Едната от тях е топлинните счетоводители да бъдат задължени да си купят термокамери, с които ще могат да засичат, че някой се грее с уж демонтирани радиатори. Цената на един такъв уред е около 20 хил. лв. За да има ефект това обаче, първо, термокамерата трябва да бъде призната като надеждно средство, което доказва кражбата на парно. И, второ, в Наказателния кодекс кражбата на парно да бъде призната за престъпление. Валентин Николов обясни, че и пред двете няма пречки да бъдат законово регламентирани.

Наред с всичко друго се предвижда на етажната собственост да бъдат дадени широки правомощия. Така на практика съседите ще могат да следят кой краде парно и ако имат съмнения, да могат да влизат заедно с полиция в дома на „заподозрения” и да проверят дали се топли нерегламентирано.

Темата с кражбата на парно стана особено актуална тази зима, когато столичани бяха изненадани неприятно от сметките си за парно. Въпреки че през последните три месеца от столичната топлофикация обявяват, че клиентите им с над 150 лв. сметки са 25-35% от всички абонати, много хора се оплакват, че дължат далеч над тази сума. Така сметки от порядъка на 360-500 лв. станаха „нормални” за двустайни и тристайни жилища. Основното обяснение и на топлофикацията, и на счетоводителите са точно кражбите, както и високата сградна инсталация във входове, в които се топлят малко съседи.

Мненията за това дали радиоуредите ще решат проблемите с кражбите обаче са доста противоречиви, и то дори сред самите топлинни счетоводители. Според повечето те са 100% гаранция за кражби, според други това не е така.

 И ако около това какво точно ще се приеме като законови текстове и какъв ще е ефектът му все още има съмнения, то цените на радиоуредите отдавна са ясни. Един топломер с възможност за дистанционен отчет струва 35-40 лв., а водомер от същия тип – 75 лв. За жилище с три радиатора това прави разход от 180-200 лв. Според различни оценки за цялата страна инвестицията ще коства на абонатите 30-50 млн. лв.

В момента Законът за енергетиката е на първо четене в ресорната парламентарна комисия. Така че до внасянето на въпросните поправки в конкретния им вид ще мине поне месец.