Избрани Новини
Германският президент Кристиян Вулф подаде оставка
Скандалите в последните месеци принудиха държавния глава на Германия да подаде оставка
Канцлерът Ангела Меркел отмени посещението си днес в Рим и трябва също да има изявление малко по-късно.
В четвъртък германската прокуратура заяви, че може да поиска имунитета на Вулф, за да го разследва за корупция. Подозренията са за злоупотреба със служебно положение, но прокуратурата подчертава, че все още важи презумпцията за невинност. За пръв път в историята на Германия Бундестагът можеше да се наложи да реши да отнеме имунитета на президент, отбелязва Franfurter Allgemeine Zeitung, предаде "Дневник".
Придружен от съпругата си Бетина, Вулф заяви, че "с всички сили е бил посветен на работата на президентския пост". "На Германия й трябва президент, който има нужда от неограниченото доверие на хората и който да може да се посвети на големите национални и международни предизвикателства. Развитията през последните дни и седмици показаха, че това доверие вече го няма", каза президентът. "Затова днес подавам оставка, за да разчистя бързо пътя пред наследника си", допълни той.
За пръв път в историята на Германия Бундестагът можеше да се наложи да реши да отнеме имунитета на президентВулф подчерта, че е убеден, че процесът по обвиненията срещу него ще доведе до пълно разясняване на случая.
"Винаги съм бил коректен на постовете си и винаги съм бил откровен. През последните два месеца медийното отразяване навреди на мен и на съпругата ми", каза президентът.
Spiegel съобщи, че след оставката на Вулф временно длъжността ще изпълнява Хорст Зеехофер, премиер на провинция Бавария и председател на Християнсоциалния съюз (ХСС), партньорската партия на християндемократите на Меркел.
Според конституцията на Германия следващият президент трябва да бъде избран в рамките на 30 дни от специалното Федерално събрание.
При обявяването на оставката си Кристиян Вулф беше придружен от съпругата си Бетина
Скандалът започна да се заплита, когато стана ясно, че Вулф, още като премиер на Долна Саксония заедно със съпругата си Бетина е изтеглил жилищен кредит в размер на 500 хил. евро. Заемът е бил предоставен при преференциални условия (4% годишна лихва), тъй като Вулф и Егон Гееркенс, бизнесменът, осигурил кредита, били близки приятели, а Вулф е изтеглил кредита в качеството си на частно лице, а не на премиер на провинция. Проблемът се коренял в това, че настоящият президент отрекъл пред местния парламент на Долна Саксония да има някакви бизнес отношения с Гееркенс. Това бяха разкритията на булевардния всекидневник Bild в началото на декември.
Bild разкри, че в края на декември Вулф е изпратил гласово съобщение до главния редактор на вестника Кай Дикман, в което го предупреждава да не публикува критичен материал, свързан с кредитната история. Заговори се за оставка.
Според последното проучване на ARD 47% от германците смятат, че Вулф все още може да остане на поста си. Frankfurter Allgemeine Zeitung твърди, че германците биха могли да понесат такъв президент, който оттук нататък винаги ще бъде под наблюдение и в пробация, тъй като правомощията му са ограничени. Въпреки това обаче аферата е нанесла тежки щети на политическата система, в която фигурата на президента се свързва с достойнство и уважение.
Топ Новини