Избрани Новини
Туристическа полиция за нелегалните хотели
Проблем за туроператорите ще бъдат по-високите застраховки "професионална отговорност", които се предвижда да скочат 3-4 пъти за някои фирми.
Близо половината от туристическия бизнес работи в една или друга степен на тъмно, признаха от бранша, пише в.Стандарт. Голяма част от хотелиерите с месеци отказват да издават фактури на туроператорите. За да се защитят клиентите, е нужно да се опростят режимите за правене на бизнес, но и да има институция, която да следи за нелегалните играчи в туризма.
Това каза зам.-председателят на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА) Байко Байков. В момента под ударите на закона попадат само легалните фирми, а държавата затяга рестрикциите за тях в опит да защити потребителите, обединиха се от бранша. Да бъде създадена туристическа полиция, която да глобява всички, които работят в туризма без лиценз или не спазват правилата, предложи Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите.
Проблем за туроператорите ще бъдат по-високите застраховки "професионална отговорност", които се предвижда да скочат 3-4 пъти за някои фирми. Най-много ще пострадат най-малките, защото скача двойно минималният праг на оборота, върху който се сключва полицата - от 50 хил. на 100 хил. лв. Промените се правят, за да се защитят гражданите, след като фалира "Алма тур".
По закон обаче оборотът, върху който фирмите се застраховат, се съобщава в декларация, която често не се проверява. Така някои фирми могат да крият оборот, смятат от АБТТА. Според бранша не е нормално всяка промяна в туристическия регистър да им струва по 150 лв., докато за промяна на данните в търговския регистър се плащат 30 лв. и 21 лв. при извършване на услугата онлайн.
Топ Новини