Избрани Новини
Пияните шофьори - 15 дни зад решетките
Родителите на жертви на пътя ще настояват шофьорите, които сядат зад волана след употреба на алкохол или наркотици, да бъдат наказвани за причиняване на умишлена смърт, а не като престъпление без умисъл.
Това са само част от драконовските мерки на пътя, които се лансираха на кръглата маса "Заедно за безопасност на пътя" в понеделник в парламента.
МВР шефът Цветан Цветанов, зам.-председателят на НС Анастас Анастасов, зам. главният прокурор Валери Първанов, зам.-министър Веселин Вучков, депутати и десетки родители на загинали в катастрофи деца се събраха, за да обсъдят как да се промени законът, предаде АСН.
Никаква прошка за хулиганите на пътя - дори и без да предизвикат катастрофа или да убият човек, пак може да се окажат в затвора. Шофирането без книжка или на градус може да се наказва с арест, ако се промени Законът за дребното хулиганство. Такива санкции има в Европа. В съседна Сърбия например, ако превишиш скоростта с над 50 км/ч, те чакат решетки, даде пример зам.-шефът на парламента Анастас Анастасов.
Майките на загинали на пътя деца пък скочиха срещу условните присъди за пияните шофьори-убийци. Те се оплакват, че правораздаването се бави с години. А подсъдимите често се споразумяват с прокуратурата без знанието на близките на жертвите. Родителите ще настояват шофьорите, които сядат зад волана след употреба на алкохол или наркотици, както и без свидетелство за правоуправление, да бъдат наказвани за причиняване на умишлена смърт, а не както е към днешна дата - като престъпление без умисъл.
Друга част от предложенията е да се премахне споразумението при смърт на пътя. За това изрично настоява вътрешният министър Цветан Цветанов.
Обмислят се промени в Наказателния кодекс, според които обвиняемият, който сгази човек на пешеходна пътека, няма да може да сключва споразумение с прокуратурата без изричното съгласие на семейството на жертвата.
Друга промяна, която ще залегне в обсъждането, е, ако си подсъдим за убийство при катастрофа, да не можеш да напускаш страната.
Една от майките, участваща във форума, Нели Петрова, чиято дъщеря Лора загина на пешеходна пътека във Варна, заяви, че иска присъди.
"Не знам кой ще застане срещу съда и прокуратурата, но трябва да започнат да се коват закони в тая България. Искам нещо да направите. Ние сме тук, за да ви помолим да има присъди", заяви и Мария Димитрова от Бургас, чиято дъщеря също бе сгазена на пешеходна пътека. "Това, че той се е напил или дрогирал и всичко му е розово, качил се е на колата и е отнел човешки живот - няма какво да се доказва", категоричен бе и министър Цветанов.
След покъртителните разкази на близките на загинали на пътя зам.-министърът на правосъдието Велина Тодорова се разплака. "Трябва да осъзнаем, че има обществена функция, освен да прилагаме закона", заяви обляната в сълзи Тодорова.
Цветан Цветанов пък обеща, че до 10 дни ще предостави на родителите всички предложения и ще ги обсъдят. МВР шефът обясни още, че отпадането на споразумението при смърт на пътя може да стане и без да е готова цялостната визия на новия Наказателен кодекс.
Топ Новини