Работим по заместване или поръчка чрез фирма за временна заетост

Архив Бургас

23-02-2012, 16:27

Снимка:

Славея Стоянова

Автор:

Славея Стоянова

Всичко от Автора

Според промените в закона, които влязоха в сила в края на м.г., предприятията с право да сключват  такива договори могат да бъдат физически или юридически лица. Те извършват търговска дейност и са регистрирани в Агенцията по заетостта.

Промените в кодекса на труда, които са свързани най-вече предприятията за  временна трудова заетост

бяха една от точките на 4-часов семинар по трудово право и обществено осигуряване, който се проведе в Бургас по-рано днес.

Предприятията, които осигуряват временна трудова заетост са нова правна форма, която ще реши някои въпроси по осигуряването на временно работно място, каза за БургасУтре  гл.ас. Радостина Иванова, преподавател по трудово право и обществено осигуряване в БСУ и организатор на семинара.

Според промените в закона, които влязоха в сила в края на м.г., предприятията с право да сключват  такива договори могат да бъдат физически или юридически лица. Те извършват търговска дейност и са регистрирани в Агенцията по заетостта. Функцията им е да взимат персонал и да го изпращат да изпълнява временна работа.

Служителите обаче се наемат само при два случая – по заместване на редовно работещ или за изпълнението на дадена поръчка.  Участниците в дискусията подробно обсъдиха както правата на работниците, така и на работодателите,  сключили договори с такива предприятия.

Все още не е уточнено по какъв ред ще се налага дисциплинарно уволнение на такива работници. За сега законът предвижда само дисциплинарно наказание, но не и уволнение, което може да доведе до проблеми за работодателите, стана ясно на срещата.

Според последните промени в закона хората навършили пенсионна възраст не могат да бъдат уволнявани. Приключването на взаимоотношения трябва да се случва по взаимно съгласие или с предизвестие, уточниха лекторите.  В повечето случаи,  служителите достигнали пенсия искали да се оттеглят от активна работа и сами напускали.

Гост лекторът Павлин Васков, директор на областна дирекция Районна инспекция по труда Бургас помогна на присъстващите да се ориентират относно вътрешния трудов ред в предприятието, както и изискванията  на инспекторите по труда към работодателя.

Васков акцентира върху отговорността на работниците, които не желаят да им бъдат пускани трудови договори, защото получават обезщетение от бюрото по труда. Той обясни, че често получават подобни жалби от потърпевши, но са безсилни да защитят правата им, защото доброволно са отказали да подпишат договор.

Често работодателите се пазаряли за една заплата, но почти винаги отказвали да изпълнят уговорката накрая, знаейки че нищо не може да се направи. „Няма как да защитим законово такива хора”, допълни Васков.

Проблемите свързани с полагането на извънредния труд, масовата практика да се вписва половин работно време и осигуряването на минимална работна заплата също бяха коментирани на дискусията.

Гостите на семинара се включиха с въпроси за немалкото законови изисквания, които трябва да покриват относно графиците, изискванията за работното време и организацията на труда във фирмите.

Очаква се провеждането на тези дискусии да станат практика, заявиха още организаторите.