Американският вицеконсул се среща със студентите в ПУ

Архив Пловдив

26-02-2012, 11:41

Автор:

Пловдив Утре

Всичко от Автора

Кортвил е в страната от 18 месеца. Предишното му назначение е в Мексико. Владее много добре български език.

Възможностите за културен обмен между България и САЩ ще представи утре пред възпитаниците на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” вицеконсулът на САЩ в нас Браян Кортвил, съобщиха от висшето училище.

Кортвил е в страната от 18 месеца. Предишното му назначение е в Мексико. Владее много добре български език. Участва в екипа, който популяризира програмите за летни бригади за студенти в Америка.

Срещата с вицеконсула е по инициатива на Студентския съвет на ПУ „Паисий Хилендарски” и Асоциацията за подпомагане на академичната общност, потвърдиха от университета.

По-късно същия ден от 15 часа, започва публичната лекция „Социалната политика като политическа линия за гарантиране социалните права на гражданите” на доц. д-р Сийка Ковачева от Философско-историческия факултет.

Изявата е част от курса „Социология на социалната политика”, посветен на приложението на социологически знания и умения в практиката. С нея се поставя началото на поредицата открити лекции през втори семестър в ПУ „Паисий Хилендарски”.

Доц. Ковачева ще разгледа класическата концепция на Томас Джеферсън Маршъл за гражданството и еволюцията на правата на гражданина – от правото на собственост и лична неприкосновеност, отвоювани през 18. век, през правата за политическо участие, постигнати през 19. век до правото на социална сигурност през 20. век.

Основен акцент ще бъде поставен върху въпроса, дали сегашната икономическа криза ще даде тласък на социалното инвестиране като нова стратегия на социалната политика в Европа, или предприеманите рестриктивни мерки ще доведат до разпадане на европейския социален модел, обясни доц. Ковачева.

„Понятието робство в българската култура през XIX и XX век” е заглавието на откритата лекция, която ще изнесе на 28 февруари, вторник, проф. дфн Албена Хранова от Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски”.

Проф. Хранова е автор на над 130 отделни публикации на български, английски, френски, немски, чешки, хърватски и руски език, както и на научни трудове, посветени на теорията и историята на културата. Последната й книга е двутомната монография „Историография и литература. За социалното конструиране на исторически понятия и Големи разкази в българската култура ХІХ-ХХ век” (2011). Том І е озаглавен „Литература. Историография. Социология: теории, кризи, казуси”, а том ІІ – „Животът на три понятия в българската култура: Възраждане. Средновековие. Робство”.