Избрани Новини
Време за пречистване: започнаха строгите пости
От днес започва Великденският пост. Той се спазва до големия християнски празник Великден, който тази година честваме на 15 април.
Великият пост е период от седем седмици в християнството, който предхожда най-големия православен, християнски празник Възкресение Христово. Това е е най-продължителният и важен постен период в годината, част от подготовката за Великден.
Нарича се "предверие на божественото покаяние" или четиридесетница, понеже трае 40 дни, но към него се присъединява и седмицата на Христовите страдания, в която се спомнят последните събития от земния живот на Господа, затова тя се нарича Страстна седмица, тоест Седмица на страданията.
Освен в Православната църква, постите се спазват и в римокатолическата църква. Протестантстките църкви имат положително отношение към постите, без да ги смятат за задължителни.
Църквата определя шест степени на строгост при постенето: всичко, освен месо; вкусване на риба; гореща храна с растително масло; гореща храна без мазнина; студена храна без мазнина и без топли напитки и пълно въздържане от храна.
Постът не е цел за отслабване, а средство за смирение на плътта и очистване от греховете, затова без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета, смятат духовници. Затова за православния човек постът е съвкупност от добри дела, искрена молитва, въздържание от всичко, включително от храна.
През целия Великденски пост консумацията на риба се разрешава само два пъти - на Благовещение (25.03) и на Цветница (7.04).
На Разпети петък - 12.04 - не се яде нищо, дори не се пие вода.
Постът трае до 14 април включително - Възкресение Христово.
След Великден се ядат много яйца, сирене и месо. По стар обичай тогава младите са се събирали на хорището, пеели са и са играли хора.
По време на хранителните и духовни пости са забранени венчавките. Може да се закълнем в църквата едва след Великден.
Въздържането, а не физическото изнемощяване на тялото е целта на поста, затова всеки трябва да прецени силите си, подготовката си и готовността да пости с правилата за спазване на постите. Затова желаещите да постят могат да се посъветват с опитен духовник, да му разкажат за духовното си и физическо състояние и да го помолят да благослови поста.
Църквата съветва също болните да се консултират с лекар, ако желаят да постят.
Бременните жени и кърмачките също много внимателно трябва да се отнасят към постенето. На малките деца и пътешествениците се разрешава облекчен режим на постене.
Топ Новини