Кредитите за домакинствата поскъпват още

Архив Бургас

27-02-2012, 16:42

Автор:

БургасУтре

Всичко от Автора

Данните на БНБ показват, че през януари лихвите лихвите по депозитите на бизнеса намаляват за пети пореден месец

През януари лихвите по новите кредитите за домакинствата отново поскъпват. Това показва лихвената статистика на Българска народна банка (БНБ), предаде livebiz.bg.

Данните на статистиката сочат, че най-голямо нарастване на лихвите има по потребителските кредити, като тази тенденция се запазва през последните пет месеца.

От изнесените данни става ясно, че най-голям ръст от 0.46 процентни пункта до 12.32% има при потребителските кредити в лева. Същите заеми, само че в евро, са поскъпнали с 0.08 процентни пункта до 9.82%. Ипотечните кредити кредити в лева са поскъпнали също с 0.08 п.п, а в евро - 0.17 п.п. Средните лихви и по двата вида жилищни кредити през януари са били 8.18%.

Нарастване на лихвите има и при бизнес кредитите над на стойност над 1 млн. евро. Заемите отпускани в лева са достигнали 9.54% през миналия месец, а в евро - 9.94%. Поевтиняване има само при малките кредити - под 1 млн. евро. Тези отпуснати в лева са поевтинели до 9.49%, а в евро до 8.25%.

Данните за депозитите показва, че за разлика от последните четири месеца, през януари лихвите по депозитите на домакинствата са нараснали. Най-голям ръст се наблюдава при депозитите в лева - 0.1 п.п. до 5.58%. При влоговете в евро нарастването на лихвата е с 0.07 п.п. до 4.9%.

При депозитите на бизнеса обаче тенденцията от последните четири месеци се запазва и лихвите отново падат. При депозитите в лева намалението е минимално - с 0.01 п.п. до 3.71%, докато при тези в евро средната лихва е паднала рязко с 0.68 п.п. до 2.57%.

Данните за лихвите по кредитите и депозитите влизат в противоречие с коментарите на повечето банкери, които оправдават скъпите кредити с "прекалено високите лихви при депозитите. Подобно мнение изрази днес и изпълнителният директор на "ПроКредит Банк" Петър Славов. Той коментира, че скоро лихвите няма как да паднат, тъй като ресурсът не поевтинява, а рискът не намалява.